5 napak pri skrbi za sobne rastline med dopustom
Odhajate kmalu na dopust in ste na svoj seznam opravil pred odhodom dodali tudi skrb za sobne rastline? Pridni! A marsikdo ob tem, seveda v želji, da bi rastlinam omogočil kar najboljše bivanje v naši odsotnosti, naredi tudi kritične napake. Da jih ne boste delali tudi sami, preverite 5 najbolj kritičnih.

Rastline zalijemo preveč, na "zalogo"
Tik pred odhodom pogosto zalijemo vse rastline “za vsak primer” obilno. Zelo logično razmišljanje, a tako kot tudi mi sami, rastline ne morejo "piti" na zalogo. Zalivanje tik pred odhodom tako ne bo zadostovalo za večdnevno odsotnost. Še več, preveč vode je lahko za njih usodno, posledice pa se začnejo še veliko prej, kot če bi jih pustili nekaj dni predolgo brez vode. Prekomerna količina vode namreč zastaja v zemlji in povzroča gnitje korenin, zlasti pri rastlinah, ki ne marajo mokrote.

Veliko bolje boste naredili, če rastlin ne boste zalili tik pred odhodom, ampak kakšen dan prej. Tako boste lahko opazili, ali je voda odtekla, in po potrebi še prilagodili vlažnost prsti. Zalivajte počasi in v več etapah, da se zemlja enakomerno prepoji. Če voda takoj odteka skozi drenažne luknje, pomeni, da je zemlja presuha in jo je treba postopno navlažiti. Po 15–30 minutah preverite, ali je voda zastala v podstavku. Če je, jo obvezno odlijte, da preprečite gnitje korenin. Uporabite seveda postano, mlačno vodo – hladna voda iz pipe lahko pri nekaterih vrstah povzroči šok.
MORDA VAS BO ZANIMALO TUDI:
Nujno je tudi, da količino vode prilagodite potrebam posameznih rastlin. Tako še posebej ne zalivajte preveč sukulent, kaktusov in sanseverij, ker potrebujejo zelo malo vode, po drugi strani pa so bolj žejne praproti, monstere in kalateje. Za slednje, če boste odsotni več kot teden dni, razmislite tudi o dodatni oskrbi – najbolje je, da za pomoč zaprosite kakšnega soseda, če nekoga, ki bi v vaši odsotnosti vskočil pri zalivanju, pa razmislite o samonamaklnih sistemih ali lončkih z vodno rezervo.

Postavimo jih v pretemen prostor
Pogosta napaka je, da rastline prestavimo v temne hodnike, zaprte kopalnice brez oken ali celo kleti. Ideja je sicer razumljiva – nižja svetloba naj bi upočasnila rast. – a brez fotosinteze rastline ne morejo preživeti več kot nekaj dni. Upoštevati moramo, da so rastline poleti v fazi rasti in ne mirovanja, kot je to značilno za zimo, zato za zdravo rast potrebujejo fotosintezo in lahko začnejo hirati, če je zaradi pomanjkanja svetlobe ne morejo opravljati v zadostni meri.
Bolj pravilno je, da rastline pustimo na svetlem mestu, a stran od neposrednega sonca. Najbolje nekje, kjer dobijo razpršeno svetlobo, lahko tudi za tanko zaveso. Tako zmanjšamo izhlapevanje in omogočimo, da rastline še vedno “dihajo” in ohranjajo svoje funkcije.

Napačna uporaba domačih trikov
Na družbenih omrežjih boste našli celo kopico domačih trikov, ki naj bi pomagali. A navadno so navodila zelo skopa, nenatančna, lahko pa tudi nekatera od njih le »zgledajo dobro« in tako skrbijo za večjo viralno prisotnost, v resnici pa ne delujejo zares. Tako morate biti pri izbiri previdni in preveriti več trikov. Zavedati se morate tudi, da lahko pri nekaterih z nepravilno izvedbo naredimo celo več škode kot koristi. Tako je tudi pri priljubljenem načinu s plastično plastenko, ki jo ob rastlini zapičimo z vratom navzdol. Če je ne nastavimo pravilno v zemljo, bo voda takoj iztekla ali pa sploh ne bo iztekala.

Namesto improviziranja s spletnimi metodami raje sledite preverjenemu načinu: vzemite večjo posodo (npr. lonec ali vedro), jo napolnite z vodo in postavite nekoliko višje od lončnic. Iz bombažne vrvice (ali stare bombažne krpe) naredite trak, ki povezuje posodo z vlažno prstjo. Vrvico potisnite nekaj centimetrov globoko v zemljo. Voda bo po kapilarni poti počasi prehajala v lonček in ohranjala vlago več dni.
Ne izkoristimo kopalnice – čeprav je lahko odlična možnost
Veliko ljudi ima zadržke do prestavljanja rastlin v kopalnico, a v nekaterih primerih je to lahko zelo dobra rešitev. Kopalnice imajo pogosto višjo zračno vlago, kar je koristno za tropske rastline. Če ima prostor okno ali drug vir naravne svetlobe, so pogoji lahko idealni. A pozor: slednje je res ključno. V nekaterih primerih namreč ljudje rastline postavijo v kopalno kad le zato, ker so tako rastline bolj na kupu in to olajša delo tistim, ki nam z zalivanjem v naši odsotnosti priskočijo na pomoč. Občutek imamo tudi, da bomo tako lažje zalili vse, ko se vrnemo nazaj domov. A če kopalnica nima dovolj svetlobe, to vsekakor ni priporočljiva praksa.

V kolikor pa ima vaša kopalnica dovolj svetlobe, jo vsekakor izkoristite. Rastline postavite skupaj v kad ali tuš kabino. Dno lahko obložite z mokro brisačo ali plastjo vode (ki ne sega do dna lončkov), da povečate zračno vlago. To je še posebej priporočljivo za praproti, spatifilume, kalateje in druge vrste, ki obožujejo vlago. Rastline bodo skupaj ustvarile mikroklimo, ki bo upočasnila izsuševanje.
Računamo, da bodo "že preživele"
V naglici pred odhodom marsikdo preprosto ignorira rastline in upa na najboljše. A poleti so razmere v stanovanju pogosto neugodne: visoke temperature, suh zrak in močna sončna svetloba pospešijo izhlapevanje in obremenijo rastline.

Če nič drugega, jim pred odhodom posvetite vsaj nekaj minut: odstranite suhe liste in cvetove, obrežite prekomerno bujne rastline, po potrebi zrahljajte prst. Četudi nočete biti v nadlogo, vseeno prijazno povprašajte soseda ali kakšnega prijatelja, družinskega člana, da v vaši odsotnosti naredi kratek obisk in preveri stanje. Skoraj zagotovo boste dobili pozitiven odgovor in kratek obisk nikogar ne bo preveč obremenil. Če pa vseeno ne najdete nikogar, uporabite kombinacijo vlažne mikroklime, samonamakalnih metod in svetlega, ne prevročega prostora.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se