Domače

Skupaj rada tudi kakšno ušpičiva

Tjaša Platovšek
13. 10. 2024, 07.00
Deli članek:

Mali Gaber Dolničar je dokaz, da jabolko ne pade daleč od drevesa. Tako kot njegov oče Primož tudi sam rad kaj dobrega skuha.

osebni arhiv
Primož in Gaber Dolničar sta združila moči v novem kuharskem projektu.

»Tati mi bo razkrival kakšne kuharske modrosti in izkušnje, jaz pa mu bom pokazal kakšen sodoben kuharski trik,« uvodoma pove Gaber Dolničar. »Res je, sva dva sproščena kuharska navdušenca, ki sta med drugim tudi v sorodu. (smeh) Kot dve različni generaciji, ki ju povezuje strast do kuhanja in tudi drugih stvari. Kot jabolko in drevo,« doda Primož Dolničar. Navdušujejo ju šport in avtomobili. »Skratka vse tehnične stvari. Rada gledava filme in tudi skupaj kakšno ušpičiva,« odkrito priznata. Svoj odnos med očetom in sinom opišeta kot odnos zaupanja in sproščenosti. »Jaz ga poskušam voditi z zgledom, on pa me uči, da svet vidim z mlajšimi očmi ter mi s tem odpira duha in me sili k razmišljanju, da na novo pretehtam zapisane vrednote in utečene norme,« pravi Primož.

Domača goveja juha je zakon!

Kot najljubšo hrano Primož izpostavi piščanca in zelenjavo na 1001 način, Gaber pa suši. »No, tudi pečena svinjska rebrca z medom, ki jih pripravim sam. Aja, pa ocvrt krompir, pravzaprav krompir v vseh oblikah. Zelo rad imam tudi zeljnato in zeleno solato, pa govejo juho, kot jo kuhajo moja prababica in dve babici. (smeh) Pa v trdo kuhana jajca,« našteva. Za štedilnikom se je Gabru in Primožu pripetilo tudi veliko zabavnih anekdot. »Enkrat sva namesto kurkume v rižoto stresla ingver, in glej ga, zlomka, bila je odlična. Ali pa ko sva pomagala babici pripravljati pogostitev za njene prijateljice, pa sem ji namesto soli podal sladkor, saj je bil v enaki posodici, kot imamo doma sol. Tako je posladkala solato iz stročjega fižola ter paradižnikovo solato z mocarelo in baziliko,« pripoveduje navihani Gaber.

Pravično si delita tudi tista malo manj ljuba opravila, ki kuhanju sledijo. »Jaz umazano posodo zložim v stroj, Gaber pa iz njega. Pravi, da se mu gabi prijemati umazane krožnike. Za zdaj mu še pustim to finto, kmalu pa bo tudi on spoznal vso težo kuharskega poklica,« pravi Primož. Ideja, da se skupaj pojavita pred kamerami, je zorela že nekaj časa. »Ko je tati snemal oddajo Z vrta na mizo, sem mu v eni od epizod prinesel gobe. Že takrat je rekel, da bova nekoč posnela oddajo, v kateri bova skupaj kuhala,« pravi Gaber.

Ena generacija digitalna, druga analogna

»Najini generaciji sta, čeprav je med nama le dobrih 35 let razlike, čisto nasprotje. Danes otroci živijo hitreje, bolj so odtujeni od resničnega sveta, hkrati pa si dovolijo tudi več ustvarjalnega razmišljanja, saj jih starši ne omejujemo več toliko. Na žalost jim pri vzgoji ne morem slediti in se prilagajati drugačnemu načinu razmišljanja, zato dostikrat, tudi v šoli, prihaja do nesoglasij med generacijami. Ena od stvari, ki jih pri današnji mladini ne razumem, je, kako z lahkoto bulijo v ekran ves dan. In to je tudi moja najtežja naloga, da sina brez kazni, pač pa s spodbudo odvrnem od tega,« pravi Primož. Gaber o generacijskih razlikah nadaljuje: »Ja, tati ne mara igrati računalniških igric, jaz pa pri tem zelo uživam. Tati si zelo želi postati kmet, jaz pa trenutno malo manj. (smeh) Pa trenutno imam še zelo rad sladkarije, tati pa malo manj. Moja generacija je digitalna, tatijeva pa analogna. Jaz dobim veliko navdiha in idej z interneta, tatija pa navdihujejo okolje, narava, ljudje, barve, vonji in okusi okoli njega. Poleg tega sam ne razumem, zakaj tati ne mara jesti jufke, če je pa tako dobra.«

Čeprav se kdaj tudi spreta, prepirov ni veliko. »Za te reči je odgovorna bolj mama. (smeh) Običajno se spreva, ker ima Gaber prav tako kot vsi otroci oziroma mladeniči njegovih let nizko frustracijsko toleranco. Ko si kaj zaželi, mora to takoj dobiti, jaz pa ga takrat poučim o potrpežljivosti. To je v glavnem to glede najinih sporov,« pravi Primož. »Tati mi vedno, kadar delam nekaj, s čimer se on ne strinja, lepo razloži, zakaj je bolje, da tega ne počnem. Če mi mora iste stvari prevečkrat razlagati, pa kdaj tudi povzdigne glas. Na primer, ko se zibljem na stolu in s tem uničujem parket,« ga dopolni še Gaber.

Kuhanje ni samo ženska domena

Očetov nasvet sinu ob vstopu v televizijski svet je, da naj ostane takšen, kot je: prijazen, spoštljiv do vseh in naj ne postane nadut. Sicer pa to ni njun prvi skupni projekt, saj sta že izdelala tudi nekaj kosov pohištva iz masivnega lesa, naredila pisalno mizo in luči. In če so ta dela bolj v moški domeni, bosta v oddaji porušila tudi marsikateri stereotip o tem, da se po kuhinjah pogosteje zadržujejo mame in hčere. »Kuhanje ni samo ženska domena, tudi fantje se lahko v kuhinji zabavamo, midva sva poleg vsega še oče in sin in s tem razvijava najine vezi. Hkrati pa vsem dokazujeva, da tudi če si prijazen in nežen, povrhu vsega pa te ni sram kuhati za družino ali prijatelje, si lahko pravi moški oziroma, če se hudomušno izrazim, mačo. Predvsem pa je namen pritegniti tudi mlade fante h kuhariji in seveda še vso preostalo populacijo,« še pojasnita za konec.