Vihar okrog glifosata se je razdivjal leta 2015, ko je IARC objavil, da je verjetno rakotvoren. Evropska javnost je poskočila in zbrala več kot 1,3 milijona podpisov, z njimi je zahtevala njegovo prepoved. Toda verjetna rakotvornost ni edini problem, grozljiva in zamolčana resnica je, da je glifosat hud metaboličen strup za vse organizme, od bakterij, rastlin in živali do človeka, in se kot senca smrti zažira v ekosistem. Letos se izteka podaljšano dovoljenje za rabo tega strupa, ki ga je izsilila farmacija. Ali veste, da so največje prodajalke strupov na svetu hkrati vodilne korporacije v prodaji zdravil in cepiv? Najprej te zastrupijo, potem ti prodajo zdravilo zoper svoje strupe! Super kšeft! Do kdaj še bomo prenašali to perverzijo?
Kmalu bodo države članice EU spet glasovale o morebitnem podaljšanju dovoljenja za rabo glifosata, kar je lobistom korporacij uspelo s preglasovanjem leta 2017. V komunali je prepoved že nastopila, kmetijstvo pa naj bi se v preteklih petih letih prilagodilo delu brez glifosata, vendar ni znakov, da se je to zgodilo. Zakaj ni nihče poučeval kmetov o alternativnih rešitvah? Sicer pa, kako neki se je kmetovalo pred začetkom uporabe tega strupa?
Zemeljske bakterije so temelj! Glifosat se je pojavil leta 1976 kot totalni herbicid, ki ga je patentirala korporacija Monsanto. Pojem totalni pomeni, da ubija vsako rastlino in vse bakterije, torej je antibiotik in tudi sistemik, saj vstopa v rastlino in učinkuje kot metabolični strup. Točka učinkovanja glifosata je inhibicija encima EPSPS, ki je ključnega pomena za biosintezo esencialnih aromatskih aminokislin. Teh živali in človek ne sintetizirajo, so pa nujno potrebne, ker so gradniki številnih proteinov, encimov ter hormonov. Torej jih moramo dobiti s hrano. Pa ne samo njih, kajti večfazna pot metabolizma rastlin in bakterij (šikimatna pot) vodi do sekundarnih metabolitov, kot so fenoli in alkaloidi. Alkaloide poznamo predvsem kot toksične snovi, vendar med njimi številni učinkujejo proti diabetesu, vnetjem, astmi, depresiji in raku. Rastline sekundarne metabolite pridobijo iz bakterij, ki živijo v prsti. Bakterije prsti sintetizirajo tudi številne redoks molekule aktivnih snovi, ki so nujne za delovanje sklepov, ožilja in mitohondrijev. Njihov primanjkljaj povzroča osteoartritis, bolezni ožilja in preklop mitohondrijev na anaerobno glikolizo, ki je osnovni vzrok nastanka raka. Temelj so torej zemeljske bakterije, in ker je glifosat antibiotik, z njihovim pomorom v prsti odstrani osnovni vir življenjsko pomembnih snovi za rastline in človeka. Pomnimo, da je biom prsti analogen mikrobiomu človeka!
Vsepovsod vihar! Vsebino prebavil loči od notranjega okolja človeka hematoenteralna pregrada. Trdnost te enocelične pregrade zagotavlja protein zonulin, ki kot ježek (velkro) povezuje celice v membrano. Zonulin je kot vratar, ki odpira in zapira vrata, in je torej kritičen modulator prepustnosti za določene snovi. Glifosat pospešuje nastajanje zonulina, preveč zonulina pa povzroči sindrom »puščajočega« črevesja in vnetje. Zaplet z zonulinom v prebavilih se ponovi v sluznicah sinusov in zgornjih delov dihal, kjer povzroča vnetne procese, imenovane alergične reakcije. Raziskovalci Univerze John Hopkins so dokazali, da astma ni bolezen dihal, ampak bolezen tankega črevesja. Ker glifosat dokazano poškoduje tudi hematoencefalno in hematotestikularno bariero ter vse druge membranske sisteme v telesu, ožilju, jetrih in ledvicah, te pregrade puščajo na vseh koncih, kar telo spreminja v gobo, ki žejno vpija toksine. Ker »pušča« tudi placenta, to poškoduje tudi fetus!
Raziskovalci so dokazali, da glifosat ubija čebele. Skupina raziskovalcev Univerze Teksas v Austinu, ki jo je vodil Erick Motta, je dokazala (Toxicology Reports 2018; 5: 96–107), da antibiotično učinkovanje glifosata zruši mikrobiom čebel, kar vodi v zlom odpornosti ter množično obolevanje in umiranje čebeljih družin. Še en razlog za prepoved njegove uporabe?
Rešujemo lakoto. Genski manipulatorji Monsanta so izolirali gen za EPSPS iz bakterije E. coli, odporne proti glifosatu, in ga prenesli v rastline. Začel se je pohod za osvojitev globalnega trga. To je bil pohod roparske tolpe, ki uporablja vsa možna sredstva, od podkupovanja politikov in regulatorjev, manipulacije znanstvene resnice s plačevanjem piscev po naročilu (ghostwriters), od groženj in uničenja karier poštenim raziskovalcem do širjenja laži pri zavajanju javnosti. Vse pod geslom »reševanja svetovne lakote« in oglaševanjem, da je glifosat »tako varen, da ga lahko pijete z vodo«. Našteto smo spet doživeli pri koronski histeriji, le da se je slogan »rešujemo vaše zdravje« oglaševal: »Zaupajte znanosti!« EPA iz ZDA je v dokaz varnosti uporabljala kar Monsantove »dokaze« in ni upoštevala rezultatov neodvisnih raziskav. Prav tako so farmacevtske korporacije kar same »dokazovale« varnost svojih cepiv. Tako pač deluje korporativno »reševanje« javnega zdravja v navezi s politiko.
Zdravniki, kje ste? Glifosat je odlično topen v vodi, zato je prisoten v vsaki točki vodnega kroga, tudi v zraku. V ZDA je z njim kontaminiranih 75 odstotkov padavin. Pred kontaminacijo ni varna nobena eko pridelava, če ni pod streho! Revija Environmental Science and Pollution Research je 12. 1. 2022 objavila, da so 6.800 osebam vzeli vzorce urina in pri 99 odstotkih našli presežen glifosat, največ v vinorodnih okoliših. Še bolj dramatičen je podatek, da so koncentracije v urinu od leta 1993 do leta 2016 narasle kar za 1.208 odstotkov! Raziskave dokazujejo, da izpostavljenost glifosatu podvoji tveganje za razvoj ne-Hodgkingovega limfoma. Incidenca tega limfoma je v obdobju zadnjih trideset let porasla za 80 odstotkov in največje žrtve te morilske levkemije so otroci. Zdravniki, kje ste?
Več v reviji Jana št. 11, 15.3.2022