Pa smo si želeli kaj razvozlati, ker bi morda lahko posredovali. Kaj doprinesli. Nekakšne modre čelade, recimo. Ali pa bi še mi povedali kaj grdega o obeh. Da nihče niti ne pisne, je zagodrnjal cenjeni soprog. Sploh pa, kje je zajtrk?!
Čakaj malo, kako se je že pisal tisti tip, ki je trdil, da je na svetu 60 odstotkov zakonov dogovorjenih? Sorodstvo se sporazume, da se bosta gospodič in gospodična vzela, neredko se na poroki sploh prvič vidita. Seveda sem šla poguglat – angleški psiholog in akademik Robert Epstein je že zdavnaj trdil, da so dogovorjeni zakoni veliko trdnejši kot oni drugi, zasnovani na ljubezni, spolni privlačnosti, strasti in podobni navlaki. Ko se vse našteto začne hladiti, gre vse k vragu. To se je recimo zgodilo njemu. Ko je slepota strasti popustila in sta zakonca spregledala, v gnezdu ni bilo nič. Razen kakšni otroci, skupni hladilniki in krediti za odplačilo pohištva. Fuj.
Ugledni znanstvenik se je po ločitvi odločil, da bo iz svojega ponesrečenega zakona napravil raziskovalni projekt. Objavil je oglas, s katerim je iskal žensko, ki bi se bila pripravljena vanj zaljubiti. No, ne čisto takoj. Najprej si bosta določila pravila, s katerimi bosta za točno določen čas drug drugemu obljubila, da se bosta skušala iskreno zaljubiti, da bosta brala ustrezno strokovno literaturo in se tudi sicer vsestransko izobraževala, dogovor je vključeval obvezen seks. Če se po določenem času – recimo letu dni – ne zgodi nič posebej ognjevitega in ostajata hladna ali celo sovražna, gresta narazen. Se pravi – najprej razum in potem strast in nikakor obratno.
Na oglas se je prijavilo kakšnih tisoč kandidatk, Epstein pa se je bal, da se eksperiment morda ne bo posrečil, če mu potencialne soproge ne bodo poiskali starši – lahko ga namreč premaga strast, se je takrat izgovarjal. Ni znano, ali je bila kasnejša žena ena od kandidatk ali pa jo je našel v akademskem bifeju. Ker se je nenadoma nehal hvaliti s svojimi podvigi.
Zato pa so njegove kolegice, sumiti je, da predvsem feministke, začele razpravljati o čustveni plati v vseh tistih srečno dogovorjenih zakonih, ki so bojda neverjetno trdni. Afganistanke, Afričanke in druge »dogovorjene« soproge, nekatere pred puberteto tudi obrežejo, imajo nedvomno veliko možnosti, da zapustijo ponesrečen zakon. Lahko, recimo, skočijo skozi okno ali v reko ali si priskrbijo primerno vrv, lahko pa tudi sesekljajo svojega neljubljenega soproga in ga spravijo za nedoločen čas v zamrzovalnik. Gotovo je še kaj načinov za pobeg iz zakona, ampak vsi so podobne kategorije.
Sploh pa, kje naj najdem primerno žensko za svojega sina, razen da ga prijavim na kakšen televizijski poročni šov na slepo? A se zdi, da za zdaj ne bo potrebe. Ko je iz kuhinje zadišala kava, sta se prismejala po stopnicah. Kaj pa je bilo, sem vprašala strogo. Ah, on si je na zobno krtačko namesto zobne kreme stisnil njeno depilacijsko sredstvo, ker ga je pospravila na napačno mesto. Marš!
Kolumna je objavljena v reviji Jana, št. 51, 17. december 2024.