Zimski solsticij, ki navadno pade na 21. december, poleg poletnega velja za najpomembnejši dan v letu. Savina Atai denimo pravi, da je to dan, ko se nam lahko tisočkrat pomnoži vse, kar takrat počnemo dobrega zase. Danes vas torej vabimo, da odložite vse skrbi terse v celoti posvetite sebi in svojemu prijetnemu počutju. Slednje bomo lažje dosegli z mikroizkušnjami, ki v nas prebujajo srečo. Mikro ... kaj? V resnici sploh ni zapleteno.
Zimski solsticij je trenutek, ko Sonce doseže najnižjo točko na nebu, takrat je najkrajši dan in najdaljša noč v letu na severni polobli. Je čas prehoda, ko narava doživi najtemnejši trenutek, a hkrati pomeni začetek povratka svetlobe.
Tudi Deepak Chopra, priznan avtor in učitelj meditacije ter duhovnosti, poudarja pomen ciklov narave, vključno z zimskim solsticijem. Pravi, da je slednji priložnost za osebno refleksijo in notranjo obnovo.
Na ta dan nam lahko še posebej koristi, če se povežemo z notranjim svetom, tišino, se znebimo stresa in se osredotočimo na hvaležnost, s tem pa ustvarimo prostor za nov začetek. Naj bo naš urnik zapolnjen s kopico majhnih, a pomembnih doživetij, ki v nas prebujajo srečo.
Strokovno takšne pozitivne trenutke imenujemo mikroizkušnja. Doživimo jo, ko nam neznanec na ulici z nasmehom polepša dan. Ali ko naredimo prvi požirek kave, ki nas spomni na užitek in rutino. Tudi topel stisk roke ali dotik, ki vzbudi občutek povezanosti, se uvršča v to kategorijo majcenih trenutkov z opaznim učinkom. Pomislite samo, kako na vas vpliva kompliment sodelavca. Vzame nekaj sekund, vi pa še ves dan hodite bolj pokončno in dobre volje. Naj bo zimski solsticij uvertura v nove mikroizkušnje, ki jih boste po novem izvajali čim večkrat in tako postali zadovoljnejša inačica sebe.
V objemu čuječnosti
Čuječnost je sposobnost biti popolnoma prisoten v trenutku. Ko se zavestno osredotočimo na dogajanje okoli sebe, lažje zaznamo prijeten vonj v zraku, občutek sončnih žarkov na koži ali nasmeh prijatelja. Raziskave kažejo, da redna praksa čuječnosti zmanjša stres in poveča splošno zadovoljstvo z življenjem.
Kako začeti: vsak dan si vzemite 5 minut in bodite pozorni na svoja čutila (kaj vidite, slišite, vohate, čutite). To lahko storite kjerkoli – na sprehodu, ob kavi ali celo v prometu. Pozorni bodite tudi na lepe besede, ki se vas dotaknejo. Če dobite pohvalo, si vzemite trenutek, da jo resnično ponotranjite in občutite hvaležnost. Pohvalite pa tudi sami sebe – za nekaj, kar ste naredili tisti dan in ste na to ponosni.
Eno čutilo naenkrat
Namesto da hkrati zaznavate vse, se osredotočite na eno čutilo. Zjutraj med kavo bodite pozorni le na okus – kako bogat je, kakšen je pookus. Med sprehodom prisluhnite samo zvokom narave ali mestnega vrveža. Omejevanje na eno čutilo poglobi izkušnjo in zmanjša občutek preobremenjenosti.
Poimenujte pozitivne trenutke
Praznujte vse, kar ste dosegli v preteklem letu. Praznovanje malih zmag in daril, ki ste jih prejeli, vam pomaga okrepiti pozitivne energije in ustvariti prostor za nove priložnosti.
Kako začeti: vsak večer si zabeležite tri pozitivne trenutke dneva. Lahko so majhni, kot je okus najljubšega obroka ali topel pogovor. Ta vaja spodbuja pozitivno miselnost. Še več pa boste imeli od nje, če vsakemu prijetnemu trenutku nadenete ime: na primer »zlati žarek sonca ob 17. uri« ali »prijateljev klic«. Tako jim daste pomen in se jih pozneje lažje spomnite.
Zanimivosti
Huawei Watch D2 končno na voljo tudi pri nas
Lovec na nasmehe
Opazujete majhne izraze sreče ali prijaznosti pri drugih ljudeh. Na primer nasmeh med prijateljema ali otroka, ki navdušeno teče. Opazite nekoga, ki drži vrata neznancu. Aktivno iskanje pozitivnih trenutkov pri drugih dviguje tudi vaše razpoloženje in empatijo.
Galerija drobnih sreč
Vzemite telefon in vsak dan posnemite fotografijo nečesa, kar vas razveseli ali umiri. Na koncu tedna si oglejte »galerijo drobnih sreč«. To je lahko fotografija jutranjega sonca, krožnika z vašim najljubšim zajtrkom ali zanimive sence na pločniku. Vizualni dnevnik utrjuje pozornost na drobne radosti, ki jih sicer morda prezrete.
Svetloba v tišini
Ustvarite si prostor tišine – bodisi z meditacijo, sprehodom v naravi ali si preprosto odškrnite nekaj trenutkov miru v vašem domu.
Zimski solsticij je odlična priložnost za umik od vsakdanjega vrveža. Ustvarite si prostor tišine – bodisi z meditacijo, sprehodom v naravi ali si preprosto odškrnite nekaj trenutkov miru v vašem domu. Tišina vam omogoča, da se povežete s svojo notranjostjo in občutite svojo energijo. Ker so naši predniki na ta dan praznovali svetlobo s prižiganjem luči in sveč, lahko ta prijetni ritual ohranjamo tudi mi.
Kako začeti: ob soju luči ali prižgani sveči razmislite o ravnotežju svetlobe in teme v vašem življenju. Meditacija na to temo vam lahko pomaga prepoznati področja, kjer potrebujete več svetlobe (pozitivne energije), in področja, na katera morate biti pozorni.
Postavite osebne cilje za prihodnje leto
To je trenutek, ko si lahko postavite želje in namene za prihajajoče leto. Pišite svoje cilje in želje na papir – tako majhne kot velike. Zimski solsticij vas spodbuja, da si prizadevate za nove začetke. Po teoriji manifestacije je prav to, da si želje zapišete in jih izrečete naglas, prvi korak do njihove uresničitve. Napišite tudi, kaj želite spustiti iz svojega življenja.
Naslonite se na drevo
Ali ga objemite. Obisk narave, še posebej dreves, vas bo napolnil z energijo. Drevesa so že v antiki simbolizirala trajnost, modrost in stabilnost. Preživite nekaj časa v naravi in ponovno začutite njeno cikličnost.
Dan zaključite s toplo kopeljo
Ali s čimer koli drugim, kar v vas prebudi dober občutek. Berite, izvajajte jogo, privoščite si zdrav obrok ali masažo ... Počnite vse tisto, kar obožujete, a vam za to prevečkrat zmanjka časa.
Kmalu zaspimo, da se zjutraj sveži prebudimo
Zimski solsticij naj bi bil najpomembnejši dan, da smo obrnjeni navznoter. Zato danes mirno izpustite večerne novice in gledanje televizije ter se raje pravočasno odpravite v posteljo. Dober in kakovosten spanec vas bo obnovil, da se boste zjutraj sveži prebudili v nov dan.