Ideje za darila

Najboljše igrače za male in večje otroke

Tina Lucu/Revija Liza Maja
21. 12. 2024, 19.00
Deli članek:

Izbira primerne igrače za otroke za božič je pomembna, saj je treba upoštevati starost, razvojne potrebe in varnost otrok.

Profimedia
Za najmlajše so primerne mehke, barvite in varne igrače.

Zbrali smo nekaj predlogov, kako izbrati najboljše igrače glede na starostne skupine.Vse te igrače so primerne za božično darilo in bodo otrokom pomagale razvijati ključne spretnosti ter okrepile njihovo samozavest in kreativnost v različnih starostnih obdobjih.

Otroci od 1. do 3. leta

V tej starosti so otroci v intenzivni fazi odkrivanja in razvijanja osnovnih spretnosti, kot so motorične sposobnosti, koordinacija rok in oči ter prepoznavanje oblik in barv. Priporočene igrače so:

Senzorične igrače: mehke, barvite in varne igrače, kot so mehke žoge, grizala in plišaste igračke, ki otroka pritegnejo in spodbujajo čutila.

Kocke in sestavljanke: velike, varne kocke ali sestavljanke z enostavnimi oblikami spodbujajo fino motoriko in logično mišljenje.

Interaktivne igrače: preproste glasbene igrače ali knjige z zvoki in teksturami pritegnejo otrokovo pozornost in spodbujajo raziskovanje ter učenje.

Otroci od 4. do 7. leta

Otroci v tej starosti radi raziskujejo svet skozi ustvarjalne igre, domišljijo in socialne igre z drugimi otroki. 

Ustvarjalne igre in materiali: kinetični pesek, barvice, vodne barve in glina so odlični za spodbujanje ustvarjalnosti.

Domišljijske igre: igrače, kot so kuhinjski seti, lutke in orodja, omogočajo otrokom, da se igrajo družinske ali poklicne vloge in razvijajo socialne veščine.

Konstruktivni kompleti: kocke, sestavljanke z več koščki in preprosti konstrukcijski kompleti spodbujajo reševanje problemov in izboljšujejo koncentracijo.

Profimedia
Pomembno je, da igrače spodbujajo ustvarjalnost, koncentracijo in socialne veščine.

Otroci od 8. do 11. leta

V tem obdobju postanejo otroci bolj samozavestni in neodvisni, radi pa razvijajo svoje interese in specifične spretnosti.

Znanstveni in raziskovalni kompleti: eksperimenti z znanstvenimi seti, teleskopi in mikroskopi spodbujajo radovednost do narave in znanosti.

Igre za razvijanje logike: zapletenejše sestavljanke, miselne igre in družabne igre izboljšujejo logično mišljenje in delujejo kot zabaven izziv.

Športna oprema in rekreacijske igre: kompleti za šport (kot so loparji, žoge ali oprema za mini golf) ali aktivnosti na prostem spodbujajo gibanje in razvoj koordinacije.