Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nizka stopnja tveganja
Čas branja 1 min.

Policija: prav je, da se o grožnjah z bombo na šolah govori


MP
28. 1. 2025, 10.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V šolah po državi po včerajšnjih grožnjah z bombo pouk poteka nemoteno. Že zelo hitro se je namreč izkazalo, da je bila grožnja lažna, policisti pa so ocenili, da je stopnja tveganja nizka.

primož ogrinc.jpg
Jure Klobčar
Primož Ogrinc

Na Radiu 1 so gostili vodjo oddelka za terorizem in ekstremno nasilje na Generalni policijski upravi Primoža Ogrinca.

"Vsako grožnjo je potrebno vzeti resno in napraviti vse kar je potrebno. To pomeni izvesti vse potrebne ukrepe, da se bodo vsi, ki so vpleteni, počutili varne. V prvi vrsti so to otroci in zaposleni na šolah," je v pogovoru povedal Ogrinc. Potem se sprejme odločitev, je dodal. "V konkretnem primeru smo imeli dovolj podatkov. Tudi glede na stanje v preteklem tednu na Madžarskem, da smo mi lahko to odločitev sprejeli. Ta odločitev ni lahka, ta odločitev je težka, konec koncev se ta odgovornost prenese na nas, ki smo o tem odločali, in za tem je treba stati," pravi vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje.

Ogrinc še pravi, da razume starše, ki otrok včeraj niso pustili v šolo ali so jih odpeljali domov. Naloga ustanov, tudi Policije, pa je, da ljudi pomiri, da ni panike, da ni nepotrebnega strahu. "Bom rekel po domače. Nam na Generalni policijski upravi je lažje, ker imamo malo širšo sliko tudi glede na stanje v regiji, sosednjih državah in se potem tudi nekako lahko lažje odločimo," je še povedal Ogrinc.

Policija ima že dolga leta uveden protokol glede groženj z eksplozivnimi sredstvi. Če šola dobi grožnjo, policisti najprej izpraznijo šolo, pregledajo prostore in potem pa se odločijo, kako naprej. Tako poteka postopek, tudi če pokliče v šolo, ki tisti dan ne želi pisati testa. Nekoliko drugače pa policija postopa, če na šolo dobijo druge grožnje. Takrat policija sestavi delovno skupino, ki oceni stopnjo te grožnje in tudi določi nadaljnje postopke.

Ogrinc je v pogovoru za Radio 1 še dodal, da je prav, da se o takih incidentih govori, vendar z neko mero senzibilnosti in pa z občutkom. Najslabše pa je, če se ustvari preplah ali še dodaten strah.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.