Zelene karte vse manj nujne v drugih državah
Zelena karta je pravzaprav mednarodno potrdilo o zavarovanju avtomobilske odgovornosti. Potrebujemo jo torej v primeru nesreče, zagotavlja pa zavarovalno kritje v obsegu, ki ga določa pristojni zakon o obveznem zavarovanju avtomobilske odgovornosti v državi, v kateri ste.

Če potujete v tujino z avtomobilom brez zavarovanja, je to nezakonito. Če ste ob tem vpleteni še v prometno nesrečo, pa vas bosta poleg stroškov nesreče čakali tudi globa in kazenska sankcija, ki je lahko precej visoka, če so v nesreči poškodovani še ljudje.
Zeleno karto nam mora ob sklepanju zavarovanja ponuditi zavarovalni agent, ki nam jo izda na podlagi zavarovalne pogodbe zavarovanja avtomobilske odgovornosti. A kot omenjeno, jo za Bosno in Hercegovino ne bomo več potrebovali. Z 19. oktobrom namreč odpade sistem kontrole mednarodne karte v državah, katerih nacionalni zavarovalni biroji so podpisniki multilateralnega sporazuma. Tako se je BIH pridružuje nekaterim drugim članicam multilateralnega sistema, med katerimi je poleg nas še 32 drugih držav: Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Nemčija, Danska, Španija, Estonija, Francija, Finska, Velika Britanija, Grčija, Madžarska, Hrvaška, Italija, Irska, Islandija, Luksemburg, Litva, Latvija, Malta, Norveška, Nizozemska, Portugalska, Poljska, Romunija, Švedska, Slovaška, Švica, Andora in Srbija. Kot dokaz v naštetih državah, da je vozilo ustrezno zavarovano, oblasti v navedenih državah pri poravnavi odškodninskih zahtevkov na podlagi posebnega sporazuma upoštevajo zgolj registrsko tablico.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se