Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vozniki, pazite na pešce! Letos že 13 smrtnih žrtev...


STA, M. M.
22. 5. 2013, 12.10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kresnicka_dl.jpg
M. M., arhiv DL
K večji vidnosti pomagajo tudi kresničke... (Foto: M. M., arhiv DL)

##IMAGE-3373337##

Na slovenskih cestah je za posledicami prometnih nesreč letos do današnjega dne umrlo že 13 pešcev. Policija opozarja voznike, naj bodo pozorni nanje. Pešcem pa svetuje, naj poskrbijo za lastno varnost tako, da so na cestah še posebej previdni in vidni.

Na policiji opozarjajo, da so pešci ena izmed najbolj ogroženih skupin udeležencev v prometu, saj sodijo med šibkejše udeležence. Pešci lahko s svojim ravnanjem pomembno prispevajo k večji varnosti s pravilnim prečkanjem na označenih mestih, pravilno hojo ob cestišču in uporabo odsevnih predmetov, s katerimi lahko povečajo svojo vidnost. Veliko pešcev, predvsem starejših moških, je tudi pod vplivom alkohola, zaradi česar ne zaznajo prihajajočih vozil oz. se ne morejo pravočasno umakniti, so zapisali na policiji.

Policisti ugotavljajo, da se je prometna varnost v zadnjem obdobju poslabšala, v primerjavi z enakim obdobjem lani pa se je precej povečalo število prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. Tako je letos umrlo že 42 udeležencev v cestnem prometu, v enakem obdobju lani pa 27. Med smrtnimi žrtvami je bilo 13 pešcev in prav toliko tudi voznikov osebnih avtomobilov, motoristov pa je bilo šest.

Od 13 pešcev, ki so letos izgubili življenje v prometnih nesrečah, jih je pet umrlo, ker voznik osebnega avtomobila ni upošteval prednosti pešca na zaznamovanem prehodu za pešce, dva pešca pa sta bila žrtvi prehitre vožnje voznika osebnega avtomobila.

V smrtnih prometnih nesrečah z udeležbo pešcev se je v petih primerih zgodilo, da jim povzročitelj prometne nesreče ni dal prednosti, ko so pravilno prečkali vozišče po zaznamovanem prehodu za pešce. V dveh primerih je povzročitelj prometne nesreče vozil prehitro, v ostalih primerih pa so pešci sami storili napako.

Najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na težo posledic v prometnih nesrečah z udeležbo pešcev, pa je hitrost vozila. Študije namreč kažejo, da bo pešec najverjetneje dobil le lažje poškodbe pri trku z vozilom, ki vozi s hitrostjo približno 30 kilometrov na uro.

Že pri trku z vozilom, ki vozi 48 kilometrov na uro, je verjetnost hujše in smrtne poškodbe 50 odstotkov, pri trku s hitrostjo 64 kilometrov na uro pa je verjetnost za smrtne poškodbe pešca že 90 odstotkov. Glede na to je zelo pomembno, da v bližini naselij in v naseljih spoštujemo hitrostne omejitve, na zaznamovanih prehodih za pešce pa upoštevamo, da imajo pešci prednost.

Udarec vozila na naše telo je pri hitrosti 50 kilometrov na uro enak padcu z višine 10 metrov. Pri hitrosti 100 kilometrov na uro pa je sila udarca enaka padcu z višine 40 metrov, kar pomeni veliko verjetnost, da bo pešec dobil zelo hude poškodbe ali da trka ne bo preživel, še navajajo na policiji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.