Revoz tudi letos vabi učence k sodelovanju


Mednarodni program Varnost in mobilnost za vse je v Sloveniji požel velik uspeh, saj je skupina OŠ Mirana Jarca iz Ljubljane junija letos celo zmagala na mednarodnem zaključku v Parizu. V programu je doslej sodelovalo več kot 400 slovenskih šol, s čimer so pomembno prispevali k boljšemu osveščanju osnovnošolcev o varnosti v prometu in o odgovornem ravnanju z okoljem. Revoz v sodelovanju z Javno agencijo RS za varnost prometa - Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu z veseljem potrjuje izvajanje programa tudi v letošnjem šolskem letu, so danes sporočili iz Revoza.
Ljubljančani zmagali tudi v Parizu, občina uresničila njihov projekt
Potem ko ji je pripadla zmaga v slovenskem finalu, se je projektna skupina ljubljanske OŠ Mirana Jarca odlično odrezala tudi na razglasitvi mednarodnega natečaja Varnost in mobilnost za vse v Parizu, saj so z natančno izdelanim projektom spremembe dvosmerne ulice pred šolo v enosmerno, s čimer naj bi se izboljšala prometna varnost pred šolo, manj pa bi bilo tudi onesnaževanja, prepričali tudi strokovno komisijo na mednarodnem srečanju. V okviru projekta so učenci naredili akcijski načrt, šteli promet, naredili anketo med stanovalci ulice, se pogovorili s policisti PP Bežigrad ter poslali vlogo na Mestno občino Ljubljana, ki se je na pobudo hitro odzvala in projekt odobrila.
V začetku novega leta in sočasno z objavo nadaljevanja programa v novem šolskem letu je zmagovalni projekt doživel svojo konkretno uresničitev tudi na terenu, saj so pristojni z ljubljanske občine zamenjati prometno signalizacijo ter uredili še mirujoči promet (prometne površine za prihod otrok v šolo in odhod iz nje, časovno omejeno parkiranje - modra cona, parkirna površina za invalide s klančinami).
»Projekt Varnost in mobilnost za vse, ki je uspešno potekal že v preteklih letih, je eden izmed prometno-vzgojnih programov, prek katerih se otroci aktivno vključujejo v oblikovanje boljše prometne varnosti tako zase kot za svoje starejše vrstnike. Prav s tovrstnimi programi, ki potekajo in se izvajajo dalj časa ter vključujejo tako celovite pristope kot različne deležnike - od otrok, učiteljev, staršev, pristojnih občinskih služb, svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu in nenazadnje nacionalne ravni ter družbeno odgovornega podjetja, kot je nosilec programa Revoz - se oblikuje prometno-varnostni sistem, skladen z Vizijo 0. Na področju prometne vzgoje lahko samo z vztrajnim, dolgoročno naravnanim in širokim pristopom oblikujemo varnejše posameznike, udeležence v prometu bodisi kot pešce bodisi kot kolesarje oz. voznike. Zato si želimo, da se šole s svojimi učitelji in otroki priključijo projektu Varnost in mobilnost za vse ter tako z reševanjem čisto praktičnih problemov v okolici šol prispevajo k večji varnosti otrok in prebivalcev,« je povedala Mateja Markl iz AVP - Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu:
Nevenka Bašek Zildžović iz novomešega Revoza, ki je organizator programa v Sloveniji, pa je dodala: »Revoz z veseljem uresničuje svojo družbeno odgovornost prek programa Varnost in mobilnost za vse. Vizija mednarodne Skupine Renault, katere član je tudi novomeški Revoz, je namreč, da omogoči trajnostno mobilnost vsem prebivalcem sveta ter pri tem spodbuja prenos primerov dobrih praks na področju prometne varnosti, zlasti varnosti otrok. V Revozu tako upamo, da se bo za sodelovanje v programu Varnost in mobilnost za vse odločilo še več slovenskih šol ter da bomo skupaj do izvedbe pripeljali še več podobnih projektov, kot je preureditev ceste pred OŠ Mirana Jarca Ljubljana, ter tako prispevali k večji varnosti in bolj zdravemu okolju naših otrok in nenazadnje vseh nas.«
Rok za prijavo je 13. november
Mednarodni program Varnost in mobilnost za vse poteka v različnih državah sveta že 12 let zapored. V programu sodelujejo učenci 5. ali 6. razreda, o organizaciji njihovega dela se odloči šola sama (delo mentorja prometne vzgoje, pri rednem ali dodatnem pouku, v okviru projektnega dne, krožkov …). Šola, ki se bo prijavila k programu, bo brezplačno prejela pedagoški list, kviz in mapo za učitelja (pedagoška priprava) v tiskani obliki, navodila za pripravo končnega projekta v e-obliki ter delovne liste in plakat za učence (5 lekcij na temo varnosti in mobilnosti).
Vsaka šola, potem ko predela gradivo, izdela enega ali več zaključnih projektov, ki so rezultat dela skupin do 15 učencev. Projekt mora predstavljati rešitev za večjo prometno varnost ali manjše vplive prometa na okolje v lokalnem prostoru. Pomembno je, da učenci pri projektu ne vztrajajo zgolj na ideji, pač pa da to v svojem okolju tudi uresničijo, da vanjo vključijo čim več organizacij (npr. upravna enota, policija …) in posameznikov (starši, starejši občani …).
Projekte, ki morajo opisovati delo učencev od ideje do izvedbe ter vsebovati tudi dokazno gradivo, bo pregledala strokovna žirija. Vsi učenci, ki bodo oddali zaključni projekt, bodo prejeli simbolično darilo.
Žirija bo izbrala pet najboljših projektov in njihove avtorje povabila na zaključno prireditev v Revoz v Novem mestu, kjer bodo razglasili zmagovalni projekt v Sloveniji. Njegovi avtorji se bodo udeležili zaključne prireditve v Disneylandu v Parizu in se potegovali tudi za zmago v svetovnem merilu.
Do 13. novembra zbirajo prijave, do 23. marca pa morajo šole poslati svoje izdelke. Najboljše bodo nato razglasili aprila.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se