Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bolje je podariti trening varne vožnje


Andrej Bedek
21. 5. 2018, 21.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nekdo je v pokrajini ob reki Muri pred dnevi izmaknil prometni znak, so poročali pomurski policisti. Zakaj, bo zelo težko ugotoviti. Na policiji ne vodijo posebne statistike, koliko prometnih znakov »izgine« vsako leto. Iz policijskih evidenc je namreč, tako policija, težko razbrati, koliko kraj prometnih znakov so policisti obravnavali, kajti ti podatki so zajeti med tatvine manjših vrednosti.

d74bf5fc4170c60a767f62f04bce9d78.jpeg
Nataša Juhnov
Največ »povpraševanja« je po znakih za omejitev hitrosti na 40, 50, 60 in 70 kilometrov na uro. 

Ali je šlo v zadnjem primeru za dobro načrtovano tatvino organizirane kriminalne združbe? Izkušnje kažejo, da znaki največkrat izginejo, ker jih potrebujejo kot darilo prijateljem in svojcem ob okroglih obletnicah. Prijatelji slavljencev, ki se odločijo za krajo prometnega znaka, tvegajo zaporno kazen. Kot predvideva 326. člen kazenskega zakonika, ki govori o ogrožanju javnega prometa, storilcem grozi do tri leta zaporne kazni. Za dejanja, ki bi imela »za posledico smrt ene ali več oseb«, kar pomeni, da se je recimo prometna nesreča zgodila, ker prometni znak voznika ni opozoril na nevarnost, pa je zagroženo celo do osem let bivanja na jetniški žimnici.


Pokazalo se je še, da znaki za omejitev hitrosti največkrat izginjajo na tistih krajih, na katerih policisti ali redarji pogosteje izvajajo nadzor nad hitrostjo vozil ali v odročnih predelih, v katerih je manj prometa, tako da ne more pridaničev nihče zmotiti pri delu.


476c0083b5c293a1db0888ac0f2d89b6.jpeg
Amzs
Tečaj varne vožnje.

Iz Agencije za varnost prometa (AVP) sporočajo, da je zaradi kraje prometnih znakov ogroženo tudi življenje udeležencev v prometu. Številni prometni strokovnjaki so si edini, da takšno vedenje kaže na stanje kulture slovenskih voznikov, in »dokler se nekateri ne bodo zavedali, da s svojim vedenjem ogrožajo tako svojo kot prometno varnost preostalih udeležencev v prometu, se stanje najverjetneje ne bo spremenilo,« pravi Simon Detellbach, strokovni sodelavec in raziskovalec Prometnotehniškega inštituta ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo.
Nasvet AVP je, da ob praznikih jubilantom raje podarimo bon za trening varne vožnje kot prometni znak. Na svetovnem spletu pa je mogoče najti ponudnike, ki izdelujejo prometne znake za potrebe slavij, recimo za rojstni dan in druge zabavne priložnosti. Stanejo od 20 do 100 evrov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.