Golob danes o referendumih s koalicijskimi partnerji: zbližanje ali razkol?
Premier Robert Golob je včeraj začel niz napovedanih pogovorov o obrambnih referendumih.

Predsednika vlade te dni čakajo intenzivni dialogi glede dveh posvetovalnih referendumov, ki se tičeta obrambnih izdatkov. Zadnje dni to v slovenskih političnih in javnih krogih sproža burne odzive, potem, ko je prejšnji petek državni zbor podprl predlog Levice za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov, nato pa je Svoboda napovedala posvetovalni referendum o članstvu Slovenije v Natu, češ, da je to edino vprašanje, na katero morajo dobiti odgovor državljanov.
Ustavni pravniki dajali nasvete
Včeraj se je predsednik vlade o referendumskem vprašanju že potrjenega referenduma o obrambnih izdatkih posvetoval z ustavnimi pravniki. Namen je bil preveriti, kakšne so pravne posledice in meje izvedljivosti referenduma (oziroma referendumov), ki se dotika(ta) državne varnosti, predvsem pa izkoristiti tisto možnost ustave, ki določa omejitve referenduma o nacionalnih interesih. Pravniki so opozorili, da je predlagano vprašanje - Ali ste za to, da Slovenija povečuje obrambne izdatke tako, da bodo ti leta 2030 dosegli tri odstotke BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde evrov? - nejasno in zavajajoče.
V primeru, da bo politična odločitev, da referendum obstane, so ustavni pravniki premierju predlagali ustrezno uskladitev referendumskega vprašanja, hkrati pa z Golobom odprli tudi pravni vidik možnosti umika že potrjenega referenduma.
Preberite še:
Svoboda ostaja enotna v svojih namerah
Takoj po posvetu je sledilo interno zasedanje Golobove matične stranke, na katerem je šlo za usklajevanje komunikacije znotraj Svobode – kaj si želijo in kje potegniti mejo pri odzivu na referendume. Potrdili so, da ostajajo enotni v svojih namerah. "Če že moramo na referendum, potem naj bo vprašanje tako, da bodo politiki vedeli, čemu so jih ljudje zavezali. Temu bo sledilo besedilo naše referendumske pobude o članstvu v Natu, da bodo ljudje vedeli, o čem odločajo," so po zasedanju izvršnega odbora sporočili iz stranke.
Oči uprte v srečanje koalicije
Danes bo pred sejo vlade sledilo srečanje predsednika vlade s koalicijskimi partnerji, ki bo gotovo pritegnilo veliko pozornosti. Glede na to, da sta Levica in SD trenutno na drugem bregu kot Svoboda, se je te dni velikokrat postavilo vprašanje, ali bo to razbilo koalicijo in nemara celo povzročilo predčasen padec vlade. Teden pogovorov in usklajevanj bo Golob jutri zaključil z vrhom vseh parlamentarnih strank, torej tudi predstavnikov opozicije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se