Soseska Drašiči vpisana na seznam


Soseska zidanica Drašiči je od 7. decembra lani vpisana na seznam žive kulturne dediščine v Sloveniji, včeraj popoldne, po rednem občnem zboru soseske, pa so tudi uradno prejeli dokument o vpisu. Tega je kletarju soseske Ivanu Štefaniču izročila dr. Bojana Rogelj Škafar, direktorica Slovenskega etnografskega muzeja, ki koordinira register slovenske kulturne dediščine.
Soseska Drašiči je posebna oblika organiziranja vaške skupnosti, ki temelji na tradicionalnih načelih vaške samouprave. Kdaj je nastala, ni znano, vsekakor pa svoje delo posodablja, zato se ji je tudi uspelo ohraniti pri življenju, tudi v najhujših časih.

Sestavlja jo 54 gospodarjev in njihovih družinskih čalnov iz treh vasi - Drašičev, Krmačine in Železnikov. Skupaj upravljajo sosesko zidanico, vzdržujejo vaško cerkev, vaške poti, izrabljajo skupno zemljo ipd.
Na seznam žive slovenske dediščine so doslej iz Bele krajine že vpisali izdelavo belokranjskih pisanic, izdelavo klobukov iz kostanjevega listja, sosesko Drašiči in metliško obredje na velikonočni ponedeljek.
Na včerajšnjem občnem zboru so člani za častnega člana soseske imenovali Andreja Dularja, ki se je še posebej potrudil za vpis soseske na seznam. Nekoliko bolj slovesni del občnega zbora s predajo listine o vpisu na seznam je vodil Toni Gašperič, po obrazložitvi vpisa in krajši razpravi o tem, kaj vpis pomeni, pa so članom in gostom zapeli še Drašički voščači.
Seznam žive dediščine je prva stopnja zavarovanja dediščine, člani soseske pa se bodo odločili, ali bodo poskušali sosesko vpisati še na seznam živih mojstrovin in morda kdaj pozneje tudi v seznam Unescove kulturne dediščine.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se