Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

ŠRC Grič: Plavajoči bife najbolj moteča črna gradnja?


M. M.
22. 8. 2012, 10.35
Posodobljeno
05. 09. 2012 · 13:04
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

gric_bife_11.jpg
M. L., arhiv DL
Plavajoči bife ob poplavi leta 2010 (Foto: ŠRC Grič)
mitja_apartma_ml.jpg
M. L., arhiv DL
Mitja Oštrebnk na predstavitvi plavajočega apartmaja. (Foto: M. L., arhiv DL)
gric_bife_12.jpg
M. L., arhiv DL
ob poplavi leta 2009 (Foto: ŠRC Grič)

Na uredništvo smo danes prejeli ogorčeno pismo Mitje Oštrbenka, ki vrsto let skrbi za športno-rekreacijski center Grič. Kot je zapisal, že leta bije birokratsko bitko z okoljskimi inšpektorji, a nič ne zaleže. Zato bo kljub podpori lokalne politike in obiskovalcev omenjenega centra, slednjega jutri protestno zaprl.

Staro kopališče ob Krki v Velikih Malencah so začeli urejati pred 13 leti, ves čas pa obiskovalcem omogočali brezplačen dostop do reke in uporabo tamkajšnjih igrišč. Poleg tega po njegovih besedah ŠRC Grič brezplačno nudi prostor še dvema športnima kluboma, v katerih je več kot 40 otrok. In v čem je problem? Kot kaže, v »plavajočem« bifeju, kar Oštrbenk dokazuje s fotografijami in izvedenskim mnenjem, a njegova zagotovila niso zadostovala za inšpektorje.

Kot trdi Oštrbenk, je gradbeni inšpektor Matjaž Golob (mediji smo o njem poročali v primeru podkupovanja, op.a.) za plavajoči bife zahteval gradbeno dovoljenje ali njegovo odstranitev, postopka pa niso ustavila Oštrbenkova pojasnila, da gre za plavajoči objekt, ki nima komunalnih priključkov. »Plavajoči bife sem naredil ravno zaradi tega, ker na tem delu Krka večkrat poplavlja in ker takšen bife brez težav preživi tudi poplave, kar se je pokazalo tudi v letih 2009 in 2010. Menim, da nihče od vas še ni videl gradbenega objekta, ki bi plaval,« pravi vodja ŠRC Grič. A kljub navedenemu je po dveh mesecih prejel odločbo o odstranitvi bifeja (ob tem pa spomnil, da pri precej bolj očitnih črnih gradnjah, kot je denimo Jakličev primer, postopki trajajo tudi sedem let).

»Sodišču smo poleg ostalih dokazov predložili tudi izvedeniško mnenje sodno zapriseženega izvedenca gradbene stroke in certifikat, ki ga je izdal Bureau Veritas, ki je s strani države pooblaščen zavod, da gre za plavajočo napravo in ne za gradbeni objekt. Tudi to ni pomagalo, da bi sodnik sprevidel, da je takrat gradbeni inšpektor v svoji prvi odločbi navajal neresnice,« dodaja Oštrbenk.

podpisi.jpg
M. L., arhiv DL
Oštrbenk pravi, da je zbral že več kot 500 podpisov podpore za ureditev ŠRC Grič.

Na ŠRC Grič so vseeno prejeli novo odločbo, s katero jim inšpektor Tonček Žigante po Oštrbenkovih besedah grozi s ponovnim odklopom električne energije.

Črna gradnja tudi montažni ribnik?

Spomnimo, da je Mitja Oštrbenk med drugim prejemnik turistične nagrade Snovalec 2009, ki jo je prejel za inovativno idejo plavajočih apartmajev. Tega je postavil v ribnik na lokaciji ŠRC Grič, a je tudi to zmotilo inšpektorje. »Ribnik velikosti 9x9 metrov in povprečne višine 50 cm, ki je montažno narejen, kot so bazeni na dvoriščih iz folije, in podprt s strani – torej je montažen in razstavljiv v 30 minutah, je očitno poleg plavajočega bifeja najbolj moteča »črna gradnja« v Posavju. Inšpektor je za ta ribnik izdal odločbo o rušenju in zagrozil s kaznijo 40.000 evrov,« je še zapisal v javnem protestu.

Svojemu pismu je med drugim priložil 520 podpisov podpore.

ostrbenk_zaprtje.mp3

Mitja Oštrbenk o težavah ŠRC Grič: Država ne verjame lastnim strokovnjakom


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.