Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sekanje pirhov v Stopičah: kdo je najboljši v 22-letni tradiciji?


PGD Stopiče
26. 3. 2013, 13.45
Posodobljeno
27. 03. 2013 · 12:25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kovanec_v_letu.jpg
Arhiv Lokalno.si
kovanec v letu
pirhi_in_pokali.jpg
Arhiv Lokalno.si
v__aru_borbe.jpg
Arhiv Lokalno.si

Sekanje pirhov je običaj ob prazniku Velike noči in sega globoko v zgodovino. V našem kraju je bila navada, da je otrok prinesel pirh na vas, kjer je bila zbrana druščina. Pirh se je postavil ob zid, škarpo, ipd. Sekači so začeli z metanjem kovancev. Tisti, ki je zadel pirh tako, da je kovanec ostal v pirhu, je dobil le-tega, prinašalcu pirha pa je v zameno ostal ves drobiž, s katerim niso zadeli. Bera je bila lahko zelo bogata!

V Stopičah smo začeli razmišljati o tem, da bi se pomerili v tekmovanju na drugačen način. Prvo neuradno tekmovanje smo pripravili leta 1990. Določili smo pravila in jih na prvem tekmovanju le testirali, zato uradno zmagovalca takrat ni bilo. Bilo pa je veselo druženje. Do naslednjega leta smo pravila dodelali in le ta še danes veljajo na Stopiškem sekanju pirhov.

Pravila:

Na tekmovanje se lahko prijavi vsak, ne glede na starost ali spol. Vsi tekmujejo v isti kategoriji. Pirh se postavi v poseben podstavek, oddaljenost od črte do pirha je 2,50 m. Vsak tekmovalec meče v dveh serijah po 10 metov. Za zadetek šteje, če kovanec ostane v pirhu, ko ga sodnik dvigne 1m visoko. Ko tekmovalec zadene, zaključi z metanjem in se vpiše število porabljenih kovancev. V primeru, da 10-krat zgreši, se mu pripiše še 5 kazenskih točk. Isto v drugem krogu. V finalno, tretjo serijo se uvrstijo vsi, ki so vsaj enkrat zadeli. Zmagovalec je tisti, ki porabi najmanj metov – najmanj točk.

Novica o zanimivem, posebnem tekmovanju se je hitro razširila po Podgurju in širši okolici. Posebnost sekanja pirhov v Stopičah so tudi unikatni pokali in seveda bogate praktične nagradne. Nagradimo kar 15 najboljših tekmovalcev in še kakšnega za povrh!

Nagrade vsako leto prispevajo predvsem lokalni obrtniki.

Že leta 1996 se je sekanja udeležilo 72 tekmovalcev. Ta rekord je zdržal do leta 2011, ko smo s 104 tekmovalci uspeli napolniti vsa polja na našem semaforju in to je zaenkrat tudi meja, maksimalno število tekmovalcev.

Najboljši rezultat v zgodovini sekanja pirhov v Stopičah je bil dosežen leta 1996. Drago Šulc iz Prečne je za tri pirhe porabil le sedem metov.

Na drugem mestu večne lestvice je Stevan Zec iz Dolnje Težke vode, ki je leta 2011 porabil devet metov, tretje mesto pa zaseda Peter Kastelic iz Črmošnjic, leta 1997 je porabil 11 metov.

Franc Lukšič iz Dolnje Težke vode pa je do sedaj edini tekmovalec, ki mu je uspelo zmagati trikrat.

Letos vas vabimo, da se pomerite na 22. sekanju pirhov Stopiče na velikonočno nedeljo, 31. marca, ob 14. uri pred ali v gasilskem domu v Stopičah.

Prireditev bo v vsakem vremenu – tudi če bo sijalo sonce!

Za popestritev ste vabljeni tudi na ogled 3. velikonočne razstave, katero v dvorani doma pripravijo naše članice v sodelovanju s krajani.

Letos bodo na ogled tudi jedi iz orehov, katere bodo za ogled pripravile članice Društva za razvoj in ohranitev podeželja Orehek.

Na spletni strani gasilskega društva Stopiče si lahko ogledate tudi fotogalerije prejšnjih sekanj in razstav.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.