Delovna nesreča; pazljivo pri delu z motorno žago

##IMAGE-3379718##
Novomeška izpostava Uprave za zaščito in reševanje je sporočila, da se je danes, 20 minut pred 16. uro v Orehovici pri Šentjerneju zgodila delovna nesreča. Pri delu na stružnici se je poškodoval delavec, ki so ga oskrbeli reševalci nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Novo mesto in odpeljali v bolnišnico.
Te dni očitno k delu kličeta tudi gozd in sadovnjak. Tako je že včeraj popoldne, kot smo že poročali, v bližini ulice K Roku v Novem mestu 57-letnika pri podiranju drevja po glavi oplazila veja in ga poškodovala. Isti dan se je zgodila še ena nesreča pri delu z motorno žago - poškodoval se je tudi občan v ulici Zgornje Gorenjce v Semiču.
V Sloveniji se zaradi razdrobljene posesti veliko ljudi poškoduje pri delu v gozdu. Zadnja leta jih je umrlo po osem ali devet na leto, v letu 2010 še več in lani samo do novembra že 16.
Zavod za gozdove stalno opozarja, da je delo v gozdu izredno nevarno in da terja veščine in znanje, ki se jih da pridobiti na izobraževanjih in tečajih.
Izkušnje in natančnejše analize nezgod so pokazale, da se jih večina zgodi zaradi podcenjevanja nevarnosti pri gozdnem delu, neuporabe osebne varstvene opreme za delo, nepoznavanja tehnik dela, zastarelih in slabo vzdrževanih delovnih naprav (motorna žaga, traktor) in slabe psihofizične pripravljenosti tistih, ki dela izvajajo (starost).
Le 8 odst. s primerno opremo
Kot pravijo v Zavodu, so analize zadnjih let pokazale, da je le 8 odst. tistih, ki so se smrtno ponesrečili, uporabljalo osebno varovalno opremo. V zadnjih letih opažajo, da zaradi gospodarske krize dela v gozdu izvaja vedno več lastnikov gozdov, ki niso vedno dovolj usposobljeni. Svetujejo, naj se sečnje in spravila lotijo le tisti, ki so za tako delo usposobljeni in primerno opremljeni.
"Če delate v gozdu sami, so za varnejše in učinkovitejše delo nujno potrebni brezhibna oprema, orodje za delo ter dodatna oprema. Dela se izvajajo v ugodnih vremenskih razmerah. Pri delu je obvezna uporaba osebne varovalne opreme – zaščitna čelada, zaščitne rokavice, zaščitni čevlji, protivrezne hlače ter dobro viden delovni jopič.
Del nikakor ne izvajamo sami, pri tem pa moramo paziti na primerno varnost tistih, ki so skupaj z nami v gozdu (ustrezna varnostna razdalja, njihova primerna opremljenost). Sečnja in spravilo lesa naj potekata usklajeno. Kjer je le mogoče, uporabljamo traktor z vitlom ali vsaj žični nateg in škripec. Že v naprej razmislimo, kako bomo ukrepali v primeru nesreče. Pri sebi moramo imeti torbico za prvo pomoč in mobilni telefon," svetujejo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se