Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ekipa iz Mokronoga uspešna v Veliki Britaniji


Tomaž Kušar in Simona Bučar
29. 5. 2014, 09.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

odleve_proti_desni_mitja_tina_pia.jpg
Z leve: Mitja, Tina in Pia

##IMAGE-3344982##

V petek, 18. aprila, je na Pedagoški fakulteti v Ljubljani potekala prva slovenska konferenca z delovnim imenom Verižna reakcija v okviru mednarodnega projekta z istim imenom, Chain Reaction. Na tej konferenci so izbrane skupine učencev predstavile rezultate projektov na teme iz tehnike, robotike in naravoslovja, ki so jih učenci iz petih sodelujočih Slovenskih šol izvajali v okviru naravoslovno tehniških dni. Če samo povzamemo aktivnosti projekta.

Verižna reakcija (angleško Chain Reaction) je sicer evropski šolski projekt, ki vključuje učence, stare od 14 do 16 let in njihove učitelje. Projekt je sestavni del 7. okvirnega programa za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti. To je glavno orodje EU za financiranje raziskav v Evropi. V projekt Chain Reaction pa je vključenih še 10 evropskih držav in sicer Velika Britanija, Italija, Slovaška, Turčija, Bolgarija, Francija, Slovenija, Nemčija, Grčija, Irska ter Gruzija in Jordanija.

V šolskem letu 2013/14 so se v okviru omenjenega projekta na petih osnovnih šolah na treh tehniških oziroma naravoslovnih dnevih učenci ukvarjali z optimizacijo vodnega kolesa (turbine), sončnega zbiralnika, preučevali možnost oskrbe vesoljske ladje s kisikom s pomočjo ustreznih rastlin in s projektiranjem varčnega, pametnega električnega avtomobila. Osnovna šola Mokronog je bila ena izmed petih sodelujočih šol v Sloveniji. Na naši šoli so bili v projekt vključeni vsi učenci 8. in 9. razreda.

Najboljše skupine na šoli pa so svoje delo oziroma rezultate dela predstavljali na zaključni konferenci 18. aprila v Ljubljani. Vse ekipe naše šole so bile zelo uspešne, še posebej pa ekipa v postavi Tina Rejc, Pia Žnidaršič in Mitja Železnik. Omenjena ekipa je med vsemi ekipami v Sloveniji zbrala največ točk in tako zmagala. S tem pa je dobila priložnost, da svoje raziskovalno delo predstavi tudi na zaključni mednarodni konferenci v Sheffieldu v Veliki Britaniji, ki je potekala od 12. do 14. maja.

Prvomajske počitnice so bile tako za omenjene učence precej delavne. Ob pomoči mentorjev, Tomaža Kušarja, Jožice Kaferle in Simone Bučar, so svojo raziskovalno nalogo še izpopolnili in jo tudi prevedli v angleški jezik. Po počitnicah, natančneje 12. maja so učenci poleteli proti Veliki Britaniji.

Kljub dolgi poti in napornemu dnevu (učenci so v dopoldanskih urah v šoli pisali še NPZ iz angleščine), so se zvečer še pridno pripravljali na predstavitev, ki jih je čakala naslednji dan. V torek zjutraj so se odpravili na univerzo Sheffield Hallam University, kjer so najprej izobesili plakat. Sledile so predstavitve projektov.

Konferenca je imela značaj festivala, čeprav so najboljšim trem ekipam podelili tudi nagrade. Žal se naši učenci niso prebili na sam vrh, je bil pa odziv občinstva in mentorjev drugih držav na predstavitev naših učencev zelo pozitiven. Po končani konferenci so si učenci ogledali mesto Sheffield, nato pa zaradi zgodnjega leta hitro odšli spat.

Učenci so doživeli nepozabno in prijetno izkušnjo, saj so nekateri prvič leteli in prvič javno nastopali pred angleško govorečim občinstvom. Želeli pa so si, da bi ostali na Otoku še vsaj en dan, da bi imeli več stika z angleško govorečim svetom.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.