Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija: V gostilnah vedno več natakarjev iz tujine


Vida Božičko
19. 2. 2019, 07.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovenske gostilne po hrvaško?

1550504311_cg_natakarji.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pomanjkanje delavcev je problem, s katerim se srečuje veliko panog. V gradbeništvu je to že stalnica, v zadnjem času pa veliko tujcev dela tudi v gostinstvu in turizmu. Število izdanih dovoljenj za tujce za delo natakarja je v treh letih strmo naraslo. Tudi na območju Spodnjega Podravja smo v zadnjem času opazili večje število hrvaških natakarjev.

Turizem v Sloveniji cveti že peto leto zapored. Gostov je iz leta v leto več, usposobljenega kadra za delo v turizmu in gostinstvu pa premalo. Kljub temu da podravska regija ni najbolj turistično razvita, pomanjkanje gostinskih delavcev občutijo tudi restavracije in lokali pri nas. Zaradi premalo strokovno usposobljenega kadra velik del potreb zapolnijo študentje. Ker jih je očitno premalo, je vse več delavcev iz tujine. Slovenski gostinci pogosteje zaposlujejo kuharje, sobarice in natakarje iz Bosne, Srbije in Hrvaške. Zlasti delavci iz Hrvaške so zaradi bližine meje vse bolj prisotni tudi v gostiščih v okolici Ptuja, zato ne bo nič nenavadnega, če se boste v prihodnjih dneh usedli na teraso ali stopili za šank ene od priljubljenih gostiln in vam bo natakarica postregla v hrvaščini.

Zakonodaja glede javne rabe jezika sicer predvideva znanje slovenščine pri delu s strankami, vendar so lokali in gostilne v privatni lasti in je zato to stvar razpisnih pogojev zaposlovalca. »Žal je tako, da v zasebnem sektorju delodajalci sami določijo nivo znanja slovenščine glede na delovno mesto, ki ga bo tuji delavec opravljal. Če gre za delovno mesto, kjer ima stik z gosti, je seveda obvezno tudi znanje slovenščine,« pojasnjuje generalna sekretarka Sindikata za gostinstvo in turizem Breda Črnčec ter dodaja, da v resnici, kljub zakonu, pogosto ni tako. »Delavcev v gostinstvu primanjkuje že nekaj let, zato so zaposljivi tudi delavci, ki jezika ne obvladajo. Če ga že razumejo, pa ga težko govorijo. Težava ni le v jeziku, ampak tudi poznavanju zakonodaje. Ker so vse pogodbe o zaposlitvi zapisane v slovenščini, se zgodi, da le-to podpišejo, ne da bi sploh razumeli, kaj so podpisali. Zaradi neznanja slovenščine zato prihaja do velikih zlorab in izkoriščanja teh delavcev.«

Visokokakovostnega kadra ni več

Naslednja turistična sezona se lahko zalomi ...

Tuji delavci so pripravljeni delati v neugodnih razmerah in za slabo plačilo

40 % vseh študentskih del v Podravju je gostinskih

Pri poslovanju s strankami je zakon jasen: »Poslovanje v slovenščini je obvezno!«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.