Podravje: O predlogu za dvig minimalne plače na 667 oziroma 700 € neto
Levica je pred približno mesecem dni v proceduro poslala zakon, ki bi minimalno neto plačo z novim letom povišal na 667 in s 1. januarjem 2019 na 700 evrov. Zakonsko predpisana minimalna plača trenutno znaša 638 evrov, nazadnje se je povišala letos v začetku leta.

V skladu s predlogom Levice bi se iz minimalne plače izključili vsi dodatki, ki so danes zajeti v obračunu do minimalne plače. Predlagajo tudi uvedbo formule za avtomatično usklajevanje minimalne plače, ki bo po njihovem mnenju morala biti vsaj 20 odstotkov višja od minimalnih življenjskih stroškov. „Z navedenimi ukrepi bomo zagotovili višino minimalne plače, ki bo delavcem in delavkam omogočala preživetje, izvedli bomo pomemben korak k odpravi revščine zaposlenih. Nihče, ki dela, ne sme biti reven,“ poudarjajo v stranki.
GZS: „Predlog Levice je nevaren“
Predlog Levice o dvigu minimalne plače v letih 2019 in 2020 ni nov, je pa enako nevaren, kot je bil pred letom dni. Je teptanje mednarodnih dogovorov o socialnem dialogu, k čemur so se predstavniki vlade zavezali na prvi seji ESS pred dobrim tednom. Šokirani smo nad odzivom koalicijskih strank, ki naj bi podprle tako nerazumen predlog Levice. Na seji v petek, 26. oktobra, smo od predsednika vlade prejeli zagotovilo, da bodo spremembe pri minimalni plači usklajene s socialnimi partnerji. Čeprav večina podjetij ne bo čutila dviga minimalne plače, bo to velik problem za podjetja, kjer je ustvarjena dodana vrednost na zaposlenega pod 20.000 evri in kjer dela 70.000 zaposlenih. Čeprav delež prejemnikov minimalne plače vztrajno pada, politika, kljub temu da imamo eno najvišjih minimalnih palač v Evropi, nenehno posega v ta segment. Tako vsak dvig minimalne plače ustvari več zaposlenih, ki prejemajo minimalno plačo, saj vključi tudi tiste, ki so bili do tedaj nad njo. Minimalna plača je v Sloveniji že sedaj še enkrat višja kot v višegrajskih državah, ki predstavljajo našo glavno konkurenco in referenčno skupino. Za tuje in domače vlagatelje v delovno-intenzivnih in nekaterih storitvenih dejavnostih bomo z morebitnim dvigom minimalne plače še manj zanimivi. Povprečna bruto plača se je od leta 2010 do danes povišala za 11 %, minimalna plača pa 4-krat več (za 41 %). V Sloveniji bi se morali ukvarjati predvsem z vprašanjem, kako dvigovati produktivnost in s tem povprečne plače. Na GZS ugotavljamo, da trenutna konjunktura v Sloveniji po eni strani vpliva na zviševanje povprečne plače, ki znaša 1.660 EUR, po drugi strani pa na zniževanje števila prejemnikov minimalne plače. Oboje je pozitivno. Vendar so napovedi za leto 2020 precej bolj negotove,“ so pojasnili na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).
Kaj je minimalna plača in kaj vključuje
Katere postavke so (lahko) danes sestavni del minimalne plače 638 evrov neto?
Levica: „Nizka minimalna plača ustvarja revščino“
Gospodarstvo: „Država naj razbremeni stroške dela“
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se