Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Šola, nadzor, sankcije
Čas branja 3 min.

Izostanki otroka od pouka se bodo poznali pri izplačilu otroškega dodatka in socialne pomoči


A.S. / STA
7. 5. 2025, 20.02
Posodobljeno
08. 05. 2025 · 07:03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sprejete spremembe ob neupravičenem izostajanju od pouka določajo začasne posledice za otrokove starše pri izplačilu otroškega dodatka in denarne socialne pomoči.

šola, pouk
Marko Vavpotič
Tereza Novak iz poslanske skupine Svobode je posvarila, da z zakonom, ki odvzema, namesto da bi motiviral, zagotovo ne bi dosegli želenega cilja.

DZ je s 55 glasovi za in 10 proti sprejel dopolnitve zakona o starševskem varstvu. Z enakim številom glasov za in proti je sprejel tudi novelo zakona socialnovarstvenih prejemkih. 

Dodatek in pomoč le ob šolskem obisku

Po sprejetih dopolnitvah zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih se bo v primeru ugotovitve inšpektorata za šolstvo, da otrok iz neopravičljivih razlogov ne hodi v šolo, enemu od staršev tri mesece izplačeval otroški dodatek v materialni obliki. Podobno kot sprejete dopolnitve pa bo tudi novela zakona o socialnovarstvenih prejemkih po pričakovanju poslanske skupine NSi kot predlagateljice pripomogla k bolj rednemu obiskovanju šole. Določa namreč, da se denarna socialna pomoč tri mesece obvezno izplačuje v naravi, če otrok po ugotovitvi inšpektorata za šolstvo brez opravičljivih razlogov ne obiskuje pouka. V SDS so k obema besediloma vložili nekaj dopolnil, ki pa jih DZ ni sprejel.

Tak zakon bi lahko bil škodljiv za otroke romskih družin

Poslanci Levice pri obravnavi predlaganih sprememb zakonov o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ter o socialnovarstvenih prejemkih na današnji izredni seji DZ niso bili navzoči. Po besedah Mateja Tašnerja Vatovca iz Levice bodo te spremembe namreč škodljive tako za otroke iz romskih družin kot za vse, ki si že več let prizadevajo za boljše življenjske razmere romskih družin. 

Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan je opozoril, da so razlogi za nevključenost otrok iz romskih družin v šole kompleksni, zgodovinski in družbeno-ekonomski. Za stanje, kakršno je, je odgovorna politika v daljšem časovnem obdobju, je bil kritičen. Ni namreč odpravila dolgoletne marginalizacije, getoizacije in izključevanja romske skupnosti iz družbenega življenja, je dodal. Pri tem je poudaril, da so na ministrstvu v prejšnjem tednu uskladili še zadnje podrobnosti sprememb zakonov o osnovni šoli in o vrtcih, s katerimi predlagajo ukrepe za boljšo vključenost otrok iz romskih družin v vrtce in šole. Hkrati je predlagana obveznost občin, da zagotavljajo krajše programe vrtcev zanje. Poleg tega se izboljšuje obvezna komunikacija med šolami in centri za socialno delo glede izostankov otrok. Tako bodo centri bolj zgodaj obveščeni o otrokovem izostajanju od pouka, s tem pa bodo lahko hitreje ukrepali, je naštel.

Otroci sodijo v šolo, ne na cesto

V NSi so pri obravnavi predlaganih dopolnitev zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih kot predlagatelji dejali, da so v jugovzhodni Sloveniji znane težave romskih družin in njihovih otrok, ki ne obiskujejo šole. A samo otroci z izobrazbo bodo lahko imeli prihodnost, je dejala Vida Čadonič Špelič iz NSi. "Otroci sodijo v šolo, ne pa na cesto in v kriminal," je poudarila.

V SDS so predstavili dopolnila, ki so jih vložili. Z enim od njih v predlog znova vračajo določilo, po katerem starši v določenem primeru ne bi bili upravičeni do tretjine otroškega dodatka. To bi se zgodilo, če otrok po osnovni šoli ne bi nadaljeval izobraževanja v srednješolskih programih. Anja Bah Žibert iz SDS je dejala, da želijo starše spodbuditi, da se njihovi otroci vključijo v nadaljnje izobraževanje.

Zakon, ki odvzema namesto, da bi motiviral

V Svobodi pa so dopolnilom SDS nasprotovali. Tereza Novak iz poslanske skupine Svobode je posvarila, da z zakonom, ki odvzema, namesto da bi motiviral, zagotovo ne bi dosegli želenega cilja. V SDS so tudi z dopolnili k predlogu novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih želeli doseči, da bi posamezne določbe znova vrnili v predlog. Tako bi v predlog spet zapisali denimo, da je pri vključevanju brezposelnih upravičencev do denarne socialne pomoči na trg dela nujno, da centri za socialno delo in zavod za zaposlovanje medsebojno sodelujejo in se glede obravnave teh oseb dejavno obveščajo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.