© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Lipa poglobila prijateljstvo in sodelovanje


novi-tednik
Bojana Avguštinčič
13. 7. 2025, 05.01
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Jože Žlaus iz Globoč pri Vojniku nadaljuje zgodovinske prijateljske in kulturne povezave med Slovenci in Čehi.

Lipa.jpg
Jože Žlaus
Slovensko lipo, ki so jo člani Turistično kulturnega društva Globoče kot simbol povezovanja med obema narodoma pred osmimi leti posadili pri OŠ Česka Skalice, Vojničani vsako leto simbolično zalijejo. Tudi ob letošnjem obisku prijateljskega mesta so jo.

Vsestranski kulturni ustvarjalec Jože Žlaus iz Globoč pri Vojniku je velik ljubitelj češke kulture. Del svoje zbirateljske galerije ima posvečene češki literaturi. Zlasti ga navdihujejo pravljičarka in pisateljica Božena Nemcova in njeni sodobniki. Na Češkem tudi razstavlja, veliko zaslug ima tudi za to, da sta mesto Česka Skalice in Občina Vojnik poglobili prijateljske odnose in jih pred dvema letoma tudi uradno potrdili s podpisom listine o medsebojnem sodelovanju. Partnersko mesto je Jože Žlaus ponovno obiskal pred kratkim, ko se je kot predstavnik vojniške občine udeležil praznovanja 450-letnice mesta Česka Skalice.

Odnosi med občinama Vojnik in Česka Skalice so se začeli oblikovati leta 2007, ko je Jože Žlaus ob svoji razstavi grafik v češkem Jaromeru po naključju odkril bogato literarno delo Božene Nemcove. Tako se je začel zanimati tudi za mesti Česka Skalice in Ratiborice. Začel je obiskovati te kraje in leta 2010 je postal tudi častni član Društva Božene Nemcove v mestu Česka Skalice. V svoji gakeriji Piros v Globočah je uredil zbirko knjig omenjene književnice, s čimer je širil glas o njej tudi v Sloveniji.

Slovensko lipo dobro zalivajo

Jože Žlaus je na Češkem spletel mnoge prijateljske vezi. Največji in morda ključen dogodek je bil leta 2007, ko je bil na predlog takratne ravnateljice OŠ Česka Skalice Zdene Vitove nominiran za prejemnika nagrade mesta Česka Skalice za širjenje češke literature v Sloveniji. Žal je ravnateljica po kratki in hudi bolezni kmalu umrla, tako da je Žlaus nagrado prevzel brez njene prisotnosti. V spomin na ravnateljičino prijateljstvo s Slovenijo in njeno prizadevanje za podelitev omenjene nagrade Jožetu Žlausu so člani Turistično kulturnega društva Globoče na dan podelitve nagrade 24. junija 2017 na dvorišču OŠ Česka Skalice posadili slovensko lipo. Tedaj je tudi dozorela ideja o sodelovanju med Občinama Vojnik in Česka Skalice, ki imata kljub oddaljenosti veliko podobnih vrednot. Lipo kot simbol povezovanja med obema narodoma Vojničani tudi vsako leto simbolično zalijejo. Tudi ob letošnjem obisku mesta Česka Skalice so jo in kot pravi Jože Žlaus, je lipa je s svojimi šestimi metri višine že prava lepotica.

1749478964055.jpg
Jože Žlaus
Vojnik na zemljevidu čeških partnerskih mest

Sodelovanje med Občinama Vojnik in Česka Skalice se je krepilo z izmenjavo obiskov med predstavniki obeh občin ter se širilo tudi na šolskem področju. Sledil je podpis dogovora o povezovanju obeh občin ter njihovih osnovnih šol. To je bila nadgradnja že podpisanega sporazuma iz leta 2019 med Turistično kulturnim društvom Globoče in njihovo Společnostjo Božene Nemcove. Predlani je nato sledil podpis sporazuma o prijateljskem sodelovanju obeh občin. Letos so Vojnik prvič obiskali učenci in učiteljice OŠ Česka Skalice. Za prihodnje leto je načrtovan obisk vojniških učencev v češkem prijateljskem mestu.

Ambasador češke kulture v Sloveniji

Mesto Česka Skalice je konec maja obeležilo 450-letnico obstoja. Slovesnosti se je udeležila tudi delegacija iz občine Vojnik. »To je bil velik praznik. Na mestnem glavnem trgu je bil celodnevni kulturni program. Povabljene so bile številne delegacije. Med govorci na slovesnosti sem bil tudi jaz,« je še vedno poln nepozabnih vtisov Jože Žlaus. V svojem govoru na slovesnosti je v češkem jeziku izpostavil dobre odnose med Vojnikom in mestom Česka Skalice, dotaknil se je tudi zgodovine in posameznikov, ki so»povezali« oba slovanska naroda (Barbara Celjska, Plečnik, družina Schütz …).

»Mislim, da smo med slovanskimi narodi ravno Slovenci in Čehi najbolj povezani. Te povezave tudi raziskujem. S češkim veleposlaništvom trenutno sodelujem pri projektu izdaje knjige oziroma prevoda Prešernove pesmi Judovsko dekle v češčino, ki bi bila opremljena z mojimi ilustracijami. Na gradu Lysice na Moravskem je predvidena tudi razstava,« pravi Jože Žlaus. Romantična zgodba med Prešernom in mlado Judinjo se ga je močno dotaknila, zato je narisal serijo ilustracij, ki so na omenjenem gradu že bile razstavljene. Pesem je v češčino prevedla lektorica češkega jezika in literature prof. Zdenka Kohoutkova.

IMG_6591.jpg
Andraž Purg
Jože Žlaus je prejel tudi več pomembnih priznanj, med drugim bronasti grb Občine Vojnik (2006), priznanje za življenjsko delo na področju kulture v vojniški občini (2016), priznanje mesta Česka Skalice za širjenje češke literature v Sloveniji (2017). Njegove jaslice so bile leta 2018 izbrane med sto najlepših na svetu (na fotografiji) in razstavljene v Vatikanu.

Jožeta Žlausa in njegovo galerijo, ki jo ima urejeno v svoji hiši v Globočah, je že večkrat obiskal tudi češki veleposlanik v Sloveniji Jiří Kudela. »Priznal mi je, da je to največja zbirka češke literature na Slovenskem, mene pa je imenoval za neformalnega ambasadorja češke kulture v Sloveniji, kar mi je v veliko čast,« je ponosen Žlaus, ki ima precejšen del zbirke posvečene tudi Doroteji Hauser, umetnici, ki je živela v Vojniku in izdelovala škarjereze – silhuete.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.