Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Prepuščeni sami sebi


P.K.
29. 9. 2015, 20.25
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Reka Vipava pogosto prestopa svoje bregove. Škoda in trpljenje ljudi ob poplavah sta velika. Ali se v vsem tem času glede zaščite res ni dalo nič storiti?

Reka Vipava ob deževju ne prizanaša.
STA
Reka Vipava ob deževju ne prizanaša.

Spomnimo se let 2009, 2010, 2012 in lanskega leta. Reka Vipava ob obilnem deževju poplavlja. Huje prizadeti so predvsem kraji ob spodnjem toku vodotoka. Ogroženo je ne samo imetje, ampak tudi življenja.

Mnogokrat so ogroženi tudi domovi in druga imetja.
STA
Mnogokrat so ogroženi tudi domovi in druga imetja.

Nič se ne zgodi

Tako lokalne oblasti kot domačini nenehno opozarjajo, da bo z reko treba nujno nekaj storiti, saj ne morejo biti ob vsakem večjem deževju pod vodo. Glavne niti in poteze glede protipoplavne zaščite vleče država, a videti je, kot da vsa ta leta, ko bi lahko bilo že marsikaj narejenega v povezavi z varnostjo prebivalcev, opravljajo samo študije in projekte, ne zgodi pa se nič konkretnega. Vse ostaja samo na papirjih.

Nedavno je v Novi Gorici inštitut za vode pripravil dogodek, v okviru ozaveščanja javnosti v zvezi s zmanjševanjem poplavne ogroženosti na območjih pomembnega vpliva poplav. Predstavniki civilnih zaščit in domačini so se na njem zbrali, a po zaključku razočarano ugotovili, da ne bodo dobili tistega, po kar so prišli.

Ob poplavah so številne regionalne ceste popolnoma neprevozne.
STA
Ob poplavah so številne regionalne ceste popolnoma neprevozne.

Vprašanja brez odgovorov


Pričakovali so jasne odgovore o tem, kdaj se bo na zaščiti res kaj storilo, in ne razlag ukrepov o zavarovanju imetja. »Ta dogodek je izpadel skoraj žaljivo za ljudi, ki živijo s poplavno reko, saj so poslušali navodila za ravnanje z elektriko in o ostali zaščiti, namesto da bi se pogovarjali o konkretnih potezah,« pove Dean Bizjak, poveljnik Civilne zaščite Občine Miren - Kostanjevica. Obiskovalce dogodka so izvajalci odpravili z besedami, da bodo njihova vprašanja prenesli naprej, in prav to najbolj boli, doda Bizjak, saj je videti, kot da bi si pristojni samo podajali odgovornost iz pisarne v pisarno.

Dean Bizjak, poveljnik CZ občine Miren - Kostnjevica
Boštjan Frančeškin
Dean Bizjak, poveljnik CZ občine Miren - Kostnjevica

Iz Ljubljane iz različnih naslovov nenehno prihajajo isti odgovori. Ti pravijo, da zaščitni projekti bodo uresničeni. A nikoli ne razkrivajo terminov, saj so ti vezani na denar. Tega pa ni. In ker se spet bliža konec leta, čas obilnega deževja, na Goriškem ponovno trepetajo in upajo, da jim narava, če jim že država ne, le prizanese.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.