Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Seminar z Neno Dautanac: Izrečenega ne moremo izničiti


Mateja Kus, Knjižnica Brežice
10. 6. 2015, 10.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

z_brezice__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
z-brezice (1)
z_brezice__3_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Prav vsak dan se v naše sporazumevanje prikradeta glagola morati in moči. Prvi izraža nujnost, drugi pa sposobnost posameznika, da uresniči neko dejanje. Oba glagola pa sta zelo pomembna dejavnika vseživljenjskega učenja.

Prav slednjemu smo v dneh od 15. do 22. maja 2015 posvetili ves teden in ga poimenovali Teden vseživljenjskega učenja. Gre za najvidnejšo promocijsko kampanjo na področju izobraževanja in učenja. Projekt usklajujejo na Andragoškem centru Slovenije in ga prirejajo v sodelovanju s stotinami ustanov in posameznikov po vsej državi. Tudi onkraj naših meja. Z njim opozarjajo oziroma opozarjamo na vseprisotnost in pomembnost učenja – v vseh življenjskih obdobjih in za vse vloge, ki jih kot posamezniki prevzemamo v svojem življenju. Vsi, ki projekt soustvarjamo, bodisi v vlogi izvajalcev prireditev bodisi kot udeleženci le-teh prispevamo k udejanjanju slogana »Slovenija, učeča se dežela«. Da smo pri tem uspešni, dokazuje letošnja jubilejna – 20. obletnica Tedna vseživljenjskega učenja.

Do 30. junija 2015, takrat se namreč izteče širši termin Tedna vseživljenjskega učenja, se bo zvrstilo več kot 10.000 dogodkov. Eden izmed njih je bila tudi Predstavitev Šole odličnosti in motivacijskega seminarja Zmorem!, ki smo jo v Knjižnici Brežice pripravili v četrtek, 4. junija 2015. Naša predavateljica je bila Nena Dautanac.

Nena je uvodoma izpostavila, da ljudje potrebujemo odnose. To je osnovna človeška potreba. Seveda pa se dobri medčloveški odnosi ne zgodijo sami od sebe. Najprej je pomembno, da ljudi sprejmemo take, kot so. Večina jih obupno hrepeni po sprejetosti.

Enostavno je imeti dobre odnose in se razumeti z ljudmi, ki so nam podobni in enakomisleči ter delujejo v skladu z našimi pričakovanji. Problem lahko nastane, ko se drugi ne odzovejo tako, kot si želimo in pričakujemo. Takrat jih mnogokrat hote ali nehote, potihem ali naglas obsojamo, kar vodi v nesporazume in celo v konflikte. Obe vpleteni strani menita, da imata prav. Napačno pa je mišljenje, da strinjanje vodi v dobre odnose.

Le ena misel je dovolj, da nekaj naredimo. Si predstavljate, kaj lahko povzroči že ena sama napačna misel? Potrebnih je 7 do 10 pozitivnih misli, da to negativno izničimo. Ne moremo pa izničiti izrečenega. Lahko se opravičimo, izničimo nikoli. Pomembno je, da ne pogrevamo preteklosti, kajti le-ta obstaja in je ne moremo spremeniti. Lahko pa prihodnost naredimo drugačno. Le vztrajati moramo. Vedno je prezgodaj odnehati!

Ključnega pomena pri vsem tem je odpuščanje. To je darilo samemu sebi. V nasprotju s tem je neodpuščanje zapor, ki si ga zadamo sami. Kar dela večina, ni vedno prav in še kako drži rek, da drugačen ni napačen. Nena je predlagala, da se večkrat vprašamo sledeče: »Kakšen vpliv puščam za sabo?«

Dobro je preventivno ukrepati in osvežiti znanja o gradnji in negovanju zdravih odnosov ter doseganju zadovoljstva in uspeha na vseh življenjskih področjih. Jeseni pa se nam pridružite na seminarju Mini šola razumevanja človeške narave. To je mini šola, za katero pa udeleženci pogosto pravijo, da je kar maksi. Več informacij na e-naslovu podajroko@gmail.com. Kontaktna oseba: Nena Dautanac.

Naj zaključim s predavateljičinimi besedami: »Misli so kot ptice na nebu – ne moremo jim preprečiti, da letijo, lahko pa jim preprečimo, da si na naši glavi naredijo gnezdo.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.