Odprli Center apiterapije Evin gaj







Poleg lepe družinske hiše v Zalokah pri Raki, ki sta jo z ženo zgradila leta 1995, je 54-letni Jože Cemič 18. oktobra v družbi nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja in številnih uglednih gostov slovesno odprl Center apiterapije Evin gaj.
Ustanovitelj in lastnik Centra apiterapije Evin gaj Jože Cemič se je izkazal kot dober govorec. Povedal je, da so v njihovi skromni kmečki družini vedno stavili na poštenje in delavnost, na teh temeljih pa vztrajajo še zdaj. Izrazil je tudi željo, da bi ljudje vendarle malce pozabili na elektronske naprave, vsaj ko bodo prihajali v njihov center, da bi si olajšali bremena življenjskega vsakdana in Evin gaj nato zapuščali okrepljeni.
ZAČEL ŽE PRADED
Jože Cemič se s čebelarstvom ukvarja od leta 2000, sicer pa sta bila že njegov oče in praded čebelarja; njihova tradicija tako sega v davno leto 1848. »Začel je praded Franc, ki se je priženil na Dolgo Rako in je s seboj prinesel čebele. Tukaj, v Zalokah, pa sem začel čebelariti še jaz, ko mi je brat dal čebele.«
Zdaj imajo že okoli 100 čebeljih panjev na treh lokacijah. Zaradi neugodnega vremena so letos pridelali le 200 kg medu, še lani ga je bilo več kot 2 toni. Cemič je center poimenoval po svoji drugi hčeri, z imenom pa je želel poudariti tudi prvinskost in naravnost.
Cemič je imel prej dve službi; vodil je komercialo v podjetju, ki se je ukvarjalo z metalurgijo, potem pa bil skoraj desetletja v podjetju, v katerem so se ukvarjali s toplotnimi izolacijami. »Zdaj sem samozaposlen že osmo leto ter živim od čebel in čebeljih pridelkov,« pravi. Postal je tudi apiterapevt, ko je pridobil licenco.
Poudarja, da ima ljubezen do čebel prednost pred dobičkom, da verjamejo v trajnostno naravnanost ter pošteno delo. Čeprav je jasno, da se mora seveda iziti tudi račun. Znova opozarja, tako kot ponavljajo vsi čebelarji, da se premalo zavedamo, da bi tudi človek izumrl, če ne bi bilo več čebel.
SLOVENCI MED VODILNIMI
Po besedah Vlada Pušnika, predsednika Sekcije apiterapevtov, je apiterapija kot taka stara skoraj 4.000 let. Omenil je, da je v Sloveniji kar 350 usposobljenih apiterapevtov in da smo po tem številu med vodilnimi v Evropi. Zavzema se za ekološko, sonaravno in za biodinamično čebelarstvo.
Tudi vodja Sektorja za poslovno okolje pri Direktoratu za turizem mag. Sandra Barachini pozdravlja nove pristope k apiturizmu. Kot je dejala, je sveža oblika turizma in predstavlja zeleno turistično destinacijo za butično ponudbo. Podporo novemu centru je izrazil tudi župan Mestne občine Krško Janez Kerin, saj poleg energetike občina stavi tudi na podjetništvo in turizem. Poudaril je, da je za tovrstni uspeh potrebno delo celotne družine, in dodal, da je prav, da se učimo pri čebelah, saj je tam, kjer so čebele, tudi zdravje.
POHVALA ZA PODVIG Z VIZIJO
Slavnostni govornik, nekdanji predsednik republike Borut Pahor, je med drugim poudaril pomen vračanja k naravi, ki je imamo Slovenci v izobilju, in na pomen trajnostnega razvoja. Izrazil je željo, da bi imela podjetnost slovenskega človeka bolj odprta krila, in pohvalil Jožeta Cemiča, ker se loteva poslovnih načrtov z vizijo v smislu, da če trga ni, se ga bo pa še ustvarilo. Iskreno mu je čestital in mu zaželel veliko uspeha pri njegovem poslovnem podvigu.
Potem ko sta Borut Pahor in Jože Cemič slavnostno prerezala trak, so se častni gostje še podpisali na spominski panj in si prvi ogledali lepo urejen center, v katerem je veliko lesa in svetlobe, kar že samo po sebi daje občutek topline in pozitivne energije. V pritličju je prostrana sprejemnica ter prodajalna pridelkov in izdelkov iz medu, markantne lesene stopnice pa vodijo v nadstropje, v katerem gostom ponujajo aerosolno komoro, proposol sobo, apisavno, toplotno terapijo s čebeljim voskom in terapevtsko masažo z medom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se