Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Na Senovem Titova cesta ostaja


dolenjski-list
Ba. B.
5. 10. 2011, 14.00
Posodobljeno
09. 11. 2011 · 11:29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

bogovic.jpg
A. K., arhiv DL
Franc Bogovič (Foto: A. K., arhiv DL)

##IMAGE-3448200##

Tito še vedno buri duhove. Od včeraj spet toliko bolj, saj so ustavni sodniki odločili, da prestolnica Titove ulice ne bo imela. Josip Broz - Tito v največji meri simbolizira nekdanji totalitarni režim, je odločilo ustavno sodišče. Vsako oblastno poveličevanje komunističnega totalitarnega režima je protiustavno, so zapisali.

Čeprav gledano pravno formalno odločitev nima vpliva za nazaj, torej na imena tistih ulic, ki takšno ime že nosijo, se nemara izhajajoč iz včerajšnje argumentacije ustavnih sodnikov takšne težnje lahko pojavijo. Titovih ulic na slovenskih tleh imamo še kar nekaj, med drugim tudi na Senovem v krški občini.

"Lahko mirno rečem, da v našem prostoru niti enkrat ni prišlo do pobude, da bi se ta ulica preimenovala," je za Studio D izhajajoč iz polemik po Titu poimenovanih ulic povedal krški župan Franc Bogovič. "Tudi sam osebno menim, bi morebitne pobude v takšni smeri odprle nove ideološke razprave, kar pa času ne koristi."

V krški občini, nadaljuje Bogovič, nasprotno gradijo mostove. "Leta 2001 ob praznovanju občinskega praznika smo podpisali listino o sodelovanju in prijateljstvu z vsemi veteranskimi združenji in od takrat naprej lahko mirno rečem, da se v Krškem na vseh prireditvah dobijo veterani vseh vojn in da se ideoloških tem ni odpiralo."

Bogovič si želi, da tovrstnih razprav ne bi odpirali niti po včerajšnji odločitvi ustavnih sodnikov. "Če bi pa vendarle prišlo do pobude o novem poimenovanju ulice s tem imenom, bi pa tudi sam osebno temu nasprotoval," med drugim pove v pogovoru za Studio D, ki ga najdete v priponki.

Bogovič doda še, da kakršnihkoli pripomb na Senovem zaradi poimenovanja ulice – do katere je sicer prišlo v obdobju po drugi vojni – ni zaznati. "Senovo je kraj, kjer se je med drugo vojno odvijala bitka IIV. divizije, napad je bil na senovški rudnik. Kraj je povezan s partizanstvom, s partizansko bolnišnico na Bohorju in tudi ob njihovem prazniku v začetku februarja se ljudje spominjajo teh trenutkov. Ne pomnim, da bi kdorkoli kadarkoli polemiziral o tem, da bi se bodisi preimenovala Titova cesta ali da bi spremenili praznik v krajevni skupnosti. Mislim, da je to odraz zrelosti neke družbe."

studio_d_bogovic_o_titovi_cesti.mp3

Krški župan Franc Bogovič o Titovi cesti na Senovem


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.