© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dnevi posavske energetike 2014


lokalno
J. O.
11. 11. 2014, 10.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pv_net_delavnica.jpg
Arhiv Lokalno.si
_kviz_polnakonferencnadvorana.jpg
Arhiv Lokalno.si
studentskiprispevki.jpg
Arhiv Lokalno.si

Šeste Dneve posavske energetike Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru organizira že od leta 2009. Po dijaškem kvizu ter predstavitvi študentskih prispevkov je v polni dvorani Razvojnega centra ZEL-EN potekala delavnica »Stanje na področju fotovoltaike v Sloveniji in NET metering«.

Dijaškega kviza se je udeležilo 6 ekip s Šolskega centra Krško-Sevnica, in sicer 2 ekipi tehniške gimnazije, 2 ekipi elektrotehnikov ter 2 ekipi strojnih tehnikov. Ekipe so vzpodbujali sošolci, ki so popolnoma zapolnili Konferenčno dvorano razvojnega centra ZEL-EN v Vrbini pri Krškem. Po uvodnem nagovoru prodekana za izobraževalno dejavnost Fakultete za energetiko UM, red. prof. dr. Jurija Avsca ter župana Občine Krško, mag. Mirana Stanka, je direktorica šolskega centra Krško–Sevnica , mag. Alenka Žuraj Balog, simbolično otvorila kviz.

Kviz, ki ga je povezoval doc. dr. Sebastijan Seme, je potekal v dveh delih. V prvem delu je vseh 6 ekip odgovarjalo na 30 vprašanj s časovno omejitvijo. V drugi del kviza sta se uvrstili ekipi z največ zbranimi točkami, in sicer ekipa Tehnična gimnazija I in ekipa Tehnična gimnazija II. V drugem delu, kjer sta ekipi odgovarjali na 12 vprašanj, tokrat s pondiranjem odgovorov, je več znanja prikazala ekipa Tehniška gimnazija I in tako slavila na letošnjem kvizu.

Člani zmagovalne ekipe so bili nagrajeni s praktičnimi nagradami, vsi ostali udeleženci pa so prejeli tolažilne nagrade.

Prvi dan projekta DPE 2014 so zaključili študentje Fakultete za energetiko, ki so predstavili zanimive prispevke iz širokega področja energetike.

Predstavljeni so bili naslednji članki:

•Jedrska energetika v Sloveniji - Urška Novosel

•Električni avtomobili v Sloveniji - Gregor Srpčič

•Reparaturno varjenje cevovodov med obratovanjem NEK - Miha Umek

•Pregled energetske regulative za sončno energijo (PV) v Sloveniji in Avstriji - Franjo Pranjić

•Primerjava numeričnih analiz SolidWorks – Ansys - Marko Pezdevšek, Igor Spaseski, Igor Ščuri

•Kogeneracijski in trigeneracijski sistemi - Simon Marčič

V konferenčni dvorani razvojnega centra ZEL-EN v Vrbini je potekala delavnica »Stanje na področju fotovoltaike v Sloveniji in NET metering«. Prisotne je poleg dekana Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru, izr. prof. dr. Bojana Štumbergerja, nagovorila tudi prorektorica za kakovost Univerze v Mariboru, doc. dr. Lučka Lorber.

V polni dvorani so poleg projekta PV-NET, ki ga izvaja Fakulteta za energetiko UM v sodelovanju s partnerji iz Francije, Španije, Grčije, Portugalske in Cipra, aktualno tematiko iz področja fotovoltaike predstavili tudi Andreja Belavić Benedik iz Direktorata za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo, Damjan Mežič, Petra Žarn in Damjana Pirc iz družbe Savaprojekt d.d., Mitja Cerjak, diplomant Fakultete za energetiko UM ter Primož Tručl, predsednik Združenja slovenske fotovoltaike.

V okviru delavnice, ki jo je moderiral izr. prof. dr. Peter Virtič, so bile predstavljene naslednje tematike:

•Predstavitev projekta PV NET - Izr. prof. dr. Peter Virtič, doc. dr. Peter Mrak, Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru

•Fotovoltaika v Sloveniji in pogled naprej - Andreja Belavić Benedik, Ministrstvo za infrastrukturo - Direktorat za energijo

•Študija izvedljivosti sončnih elektrarn vzdolž spodnje Save - Damjan Mežič, Petra Žarn, Savaprojekt d.d.

•Energetski objekti v prostoru - Damjana Pirc, Savaprojekt d.d.

•Požarna varnost fotovoltaičnih elektrarn - Mitja Cerjak, diplomant Fakultete za energetiko UM

•Združenje slovenske fotovoltaike – ZSFV, Prihodnost fotovoltaike v luči uvedbe net-meteringa - Primož Tručl, predsednik Združenja slovenske fotovoltaike

Delavnica je podala nekaj zanimivih izhodišč, ki bodo pripomogli k pripravi ustreznega modela za vzpodbujanje razvoja na področju fotovoltaičnih sistemov v Sloveniji, kot pomoč pri pomembnih odločitvah pa bodo pomembno vlogo igrali podatki, ki bodo pridobljeni v okviru projekta PV-NET.

Dnevi posavske energetike 2014 uspešno zaključeni

Z delavnico "Trajnostna jedrska energetika kot del nacionalne strategije/koncepta oskrbe z energijo" se je zaključil tradicionalni projekt Dnevi posavske energetike, ki ga je že šesto leto organizirala Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru.

Zadnji dan je bil zaznamovan s predstavitvijo vloge jedrske energetike v Sloveniji ter skladiščenjem radioaktivnih odpadkov.

Na delavnici, ki se je izvajala v konferenčni dvorani Razvojnega centra ZEL-EN v Vrbini pri Krškem in jo je moderiral dr. Robert Bergant, so bili predstavljeni naslednji prispevki:

Uvod - Dr. Robert Bergant, GEN energija d.o.o.

Evropska in slovenska politika na področju jedrske energetike - Samo Fürst, GEN energija d.o.o.

Ocena vzdržnosti jedrske energije - Dr. Davor Kontič, Institut »Jožef Stefan«

Nacionalni energetski koncept in trajnostna uporaba jedrske energije sta podlaga za učinkovito načrtovanje upravljanja z radioaktivni odpadki - Dr. Tomaž Žagar, Agencija za radioaktivne odpadke

Izrabljeno jedrsko gorivo in njegovi odpadki - pregled znanstvenih osnov in modernih tehničnih pristopov za upravljanje z visokoradioaktivnimi odpadki in izrabljenim jedrskim gorivom v Sloveniji - Leon Kegl, Agencija za radioaktivne odpadke

Ključna ugotovitev delavnice je bila naslednja: Jedrska energija je ena izmed ključnih nosilcev trajnostnega oziroma vzdržnega razvoja na področju energetike v Sloveniji.

Več podrobnosti o posameznih aktivnostih v okviru projekta Dnevi posavske energetike 2014 je na voljo na spletni strani www.dneviposavskeenergetike.si.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.