© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenski dnevi v Karlovcu - letos navdušila Ines Fugina Malnar in Uroš Topić


lokalno
Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
11. 11. 2014, 09.20
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

v_karlovcu_01.jpg
Arhiv Lokalno.si
v-karlovcu-01
v_karlovcu_05.jpg
Arhiv Lokalno.si
v_karlovcu_04.jpg
Arhiv Lokalno.si

V Karlovcu, v mestni knjižnici Ivana Gorana Kovačića, je 5. novembra 2014 potekal že tradicionalni 21. Slovenski dan, prireditev, ki je vsako leto organizirana v sodelovanju s Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto.

Mestna knjižnica Ivana Gorana Kovačića v Karlovcu je osrednja knjižnica za slovensko knjigo na Hrvaškem. Namenjena je celotni slovenski narodni manjšini. Slovenski fond pa šteje danes že več kot šest tisoč naslovov.

Večer se je pričel z otvoritvijo slovensko - hrvaške razstave slikarke Ines Fugina Malnar, ki bo v obiskovalcem karlovške knjižnice na voljo do 15. novembra. Gospa Fugina Malnar se je rodila v Karlovcu, toda zadnjih 38 let živi in ustvarja v Ljubljani. Po naključju se je v svoj rodni kraj vrnila v nekoliko drugačni vlogi, kot uspešna slikarka, ki razstavlja v Ljubljani, Novemu mestu, Grosuplju, v Galeriji Beseda v Domžalah, Ljubljanski mestni knjižnici. Njene slike so bile objavljene v ameriškemu likovnemu časopisu Virtual Language Magazine (jun, 2014) ter v časopisu Women in Art 278 Magazine (maj, 2014).

Sledil je literarno pogovorni večer z mladim novomeškim pisateljem Urošem Topićem, ki je v začetku letošnjega leta izdal svoj prvenec, mistično - fantazijski roman z naslovom Emma Storm – Bratovščina Culis. V 425 strani dolg roman je z izjemnim občutkom vnesel elemente novomeške zgodovine, slovanskega bajeslovja, mistike in pozabljenih lepot naše dežele. Prav s tem razlogom ga marsikdo imenuje kar slovenski Harry Potter. Kljub temu, da je knjiga mladinska, njena vsebina navdušuje tako staro kot mlado publiko. Obiskovalci Slovenskega dneva v karlovški knjižnici so dokazali, da to resnično drži. Zelo očitno so se vživeli v svet vilincev, Urošu pripovedovali različne prigode in mu vlivali dodatno voljo za nadaljevanje romana, ki po Uroševih besedah vsekakor sledi.

Večer je popestrila izjemna glasbena točka. Ob klavirski spremljavi Ognjena Gravore je Radmila Bocek zapela pesem Franceta Prešerna Nezakonska mati, ki jo je uglasbil Franjo Serafin Vilhar-Kalski.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.