Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Šolanje med covidom
Čas branja 2 min.

Osnovne šole nimajo težav pri odkrivanju okužb


Luka Tetičkovič
22. 9. 2021, 18.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pouk na daljavo poteka na način, ki ga določijo ravnatelji, večina šol ga organizira tako, da so otroci doma, učitelj pa v šoli.

šolar covid.jpg
Profimedia
Vsaj v eni šoli morajo k pouku na šolo učenci s statusom cepljenega in prebolelega, tudi če je za razred odrejena karantena.

Sodeč po podatkih portala Covid-19 sledilnik, je bilo v ponedeljek v osnovnih šolah (OŠ) odkritih osem primerov okužb. Skupno je bilo aktivnih 352 primerov okužb, trendi padajo. V sredini prejšnjega tedna je bilo v OŠ aktivnih še 520 okužb. Več ravnateljev OŠ smo povprašali, kako okužbe odkrivajo in kako nato za razrede v karanteni organizirajo pouk na daljavo.

šola maske  otroci otrok covid koronavirus.jpg
Profimedia
Maske so v šolah obvezne v vseh skupnih prostorih in kadar se skupine mešajo.

»Starši so okužbo odkrili sami in učence napotili na odvzem brisa, po dobljenem rezultatu so obvestili šolo,« so povedali na OŠ Martina Konšaka Maribor. »Brise jemljejo zdravstvene službe. Starši tja napotijo otroke, ki se slabo počutijo, in nas obvestijo, v kolikor je bris pozitiven,« pravijo v OŠ Simona Gregorčiča Kobarid. Podobno je na OŠ Beltinci, kjer pa »testiranje poteka tudi v šoli. Do zdaj nismo odkrili še nobenega primera. Tretja triada pa se samotestira – tako smo odkrili dva primera,« je povedala ravnateljica Matejka Horvat.

V OŠ Prežihovega Voranca na Ravnah na Koroškem so v karanteno napotili dva razreda prve triade, »starši so sami zaznali določene težave in otroke peljali na testiranje. V drugem primeru so se otroci slabo počutili, obvestili so razredničarko, nakar smo jih izolirali,« pojasnjuje ravnateljica Bojana Verdinek.

»Tisti, ki so prvi zboleli, so imeli tipične znake, eno deklico pa je testirala mamica,« se spominja Jolanda Maruško, ravnateljica OŠ Cankova. »Starši kar sporočajo, nismo zaznali težav,« pravi Zdenka Mahnič, ravnateljica OŠ Grm Novo mesto.

Izkušnje pouka na daljavo so nabrali lani

Pouk na daljavo poteka brez težav, je splošna ocena ravnateljic, ki smo jih priklicali. »V lanskem šolskem letu smo se glede tega izurili, zato večjih težav ni,« pravi Melita Jakelj, ravnateljica OŠ Simona Gregorčiča.

šola 3.jpg
Profimedia
Učenje na daljavo za učence poteka od doma. Učitelji so praviloma v šolah.

Večina šol, ki so nam posredovale informacije, je poučevanje na daljavo organizirala tako, da so otroci doma, učitelj pa poučuje v šolskih prostorih. »Učiteljica je v šoli in se z učenci poveže prek zooma, naloge potekajo prek spletne učilnice. Komunikacija in delo potekata skladno s cilji,« pravi Maruškova iz OŠ Cankova.

Tako je organiziran predmetni pouk v vseh šolah, ki smo jih poklicali. Razredni pouk, v katerem je prva triada, pa vsaj v OŠ Grm Novo mesto organizirajo tako, da učitelji poučujejo od doma. »Velikokrat so tudi sami v karanteni,« je pojasnila ravnateljica.

»Ko se zgodi karantena, preidemo na hibridno učenje. Učenci v karanteni pouk spremljajo prek spleta. Če je v karanteni učitelj, uči od doma, učenci se z njim povežejo, pri tem imajo varstvo z drugim učiteljem,« je pristop na OŠ Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi pojasnila ravnateljica Nataša Grošelj.

učiteljica, šola, neapelj.jpg
Profimedia
Fotografija je simbolična

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.