Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Soboški dijaki in dijaki Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer prejemniki naziva Junaki našega časa


vestnik
Uredništvo
21. 5. 2025, 17.00
Posodobljeno
19:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Te dni poteka nacionalni teden prostovoljstva, namenjen praznovanju prostovoljstva in prostovoljskih organizacij.

slovesni-dan-prostovoljstva, gfml
GFML
Slovesni dan prostovoljstva - Junaki našega časa
Nacionalni teden prostovoljstva poteka vsako leto meseca maja po vsej državi, njegov namen pa je praznovanje prostovoljstva in zahvala prostovoljcem za njihovo udejstvovanje. Prostovoljske organizacije preko različnih dogodkov javnosti predstavljajo svoje aktivnosti in obiskovalce vabijo v svoje vrste.

V okviru tedna prostovoljstva je Slovenska filantropija včeraj razglasila naj prostovoljce v različnih kategorijah. Prireditev Slovesni dan prostovoljstva je potekala v Delavskem domu Trbovlje.

Junaki našega časa

Dijaki Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, z mentoricama Lliljano Fajdiga in Sonjo Ferčak, so se včeraj udeležili prireditve v Trbovljah. Ponovno so prejeli naziv Junaki našega časa - nagrade za najbolj srčna dejanja mladih prostovoljcev. Vseh skupaj dijakov, prejemnikov priznanja, je bilo kar 78. 
Ljutomerski dijaki so v okviru projekta Dobra volja je najbolja izdelovali voščilnice za starejše, prav tako so delili spodbudne misli mimoidočim, zbirali igrače za Rdeči križ in izvajali delavnice za otroke o varovanju narave. Poleg tega skozi vse leto nudijo sošolcem učno pomoč v okviru tutorstva in spodbujajo medsebojno razumevanje z različnimi prostovoljskimi dejavnostmi.

Med 31 osnovnimi in srednjimi šolami, ki so vnovič potrdile naziv Junaki našega časa, sta tudi Osnovna šola Kuzma in Osnovna šola Janka Ribiča Cezanjevci. 

Prostovoljci OŠ Kuzma pod okriljem koordinatorke prostovoljstva Martine Černe vsako leto organizirajo Srečanje starejših občanov s kulturnim programom in pogostitvijo. Prav tako skrbijo za urejenost šole in nudijo učno pomoč mlajšim učencem. Poleg tega sodelujejo v projektu Prostovoljci na pomoč, v okviru katerega zbirajo donacije za Društvo za zaščito živali Pomurje, Palčico pomagalčico in Karitas. Ob Tednu otroka pripravljajo igre, poslikavo obraza in kostanjev piknik, medtem ko ob dnevu žena podarijo rožice in čestitke zaposlenim ženskam. 13 izmed prostovoljcev redno obiskuje stanovalce Doma Kuzma, kjer z obiskom in pozornostmi razveseljujejo starejše. 

simbolična, upokojenci, starejši, starostniki, invalidi
Jure Kljajić
Pomurski učenci s svojim prostovoljstvom pomagajo tudi starejšim.
Tudi OŠ Janka Ribiča Cezanjevci, kjer sta koordinatorki prostovoljstva Martina Cvetko in Jasna Lampreht, je v letošnjem šolskem letu izvedla več prostovoljskih aktivnosti. Ena izmed njih je bila stojnica »Širimo srečo«, v duhu medgeneracijskega sodelovanja pa so prostovoljci v parku obeležili svetovni dan Alzheimerjeve bolezni. Učenci so obiskali tudi Dom starejših občanov Ljutomer ter sodelovali na prireditvi Bučarija. Prav tako so pripravili Božično-novoletni bazar, namenjen povezovanju skupnosti in zbiranju sredstev za pomoč učencem ter nakup učnih pripomočkov. 
499983179_706869418539430_1416120978214253317_n.jpg
Vir: Prostovoljstvo.org
Poleg štirinajstih šol v Sloveniji je letos prvič prejela naziv Junaki našega časa tudi Gimnazija Murska Sobota

Druščini junakov pa se vsako leto pridružujejo tudi nove šole. Tokrat je med 15 novimi prejemnicami laskavega naziva tudi Gimnazija Murska Sobota. Dijaki soboške gimnazije so si naziv prislužili s srčnim delom – z najmlajšimi v vrtcu preživljajo čas ob igri, branju in ustvarjanju, starejšim v Domu starejših občanov pa dneve polepšajo z glasbo, pogovorom in toplimi dejanji.

"Prostovoljstvo dijakom odpira prostor za empatijo, povezovanje in medgeneracijsko razumevanje, skupnosti pa prinaša občutek bližine in srčnosti," je zapisala Mestna občina Murska Sobota v Facebook objavi.

Prostovoljstvu prijazne občine

V kategoriji Prostovoljstvu prijazne občine sta naziv tudi letos ponovno potrdili dve pomurski občini – Občina Velika Polana in Mestna občina Murska Sobota.

Soboška občina je priznanje prejela za aktivno sodelovanje v večjih nacionalnih prostovoljskih akcijah, za organizacijo tradicionalne prireditve Naj prostovoljec, za podporo razvoju prostovoljstva in prostovoljskih organizacij, prepoznavanje njegovega pomena za kakovost življenja občanov ter za zgled župana in zaposlenih v javni upravi pri udejstvovanju v prostovoljstvu. 

Velika Polana pa je naziv ponovno uspešno potrdila s podporo delovanju prostovoljskih organizacij in aktivno promocijo njihovega dela med občani ter s prepoznavanjem vrednosti prostovoljstva za razvoj občine. Priznanje pa je prejela tudi za sam zgled in sodelovanje zaposlenih v prostovoljstvu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.