Znanost bi lahko vendarle zapolnila osamljeni rakičanski dvorec
Načrtovani izpostavi Inštituta Jožefa Stefan soboška občina ponudila sodelovanje.

Poročali smo o nesrečni usodi edinega javnega raziskovalnega zavoda v Pomurju – Znanstvenega in inovacijskega središča (ZIS) Pomurje –, ki bo po sklepu vlade izgubil samostojnost in ga čaka pripojitev k Inštitutu Jožef Stefan (IJS). Da pa to ne pomeni nujno tudi konca aktivnosti pomurske znanosti, bodo pripomogli v soboški občini, saj se je župan Damjan Anželj osebno zavzel za sodelovanje.
V osnovi namenjen tovrstni dejavnosti
»Glede na podhranjenost regije v smislu visokošolskih izobraževalnih programov in raziskovalne dejavnosti smo aktivno izrazili podporo in pripravljenost za sodelovanje pri projektu preselitve ali ustanovitve samostojne enote Inštituta Jožef Stefan in za ta namen ponudili prostore v dvorcu v Rakičanu, ki je v lasti Mestne občine Murska Sobota. Kot župan sem opravil že več razgovorov in sestankov s predstavniki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije,« nam je povedal župan in dodal, da je bil rakičanski dvorec, kjer je bil tudi prvotno sedež novoustanovljenega raziskovalnega zavoda, že v osnovi namenjen opravljanju raziskovalno-izobraževalnih dejavnosti.

Anželj zato verjame, da bo dvorec lahko na novo zaživel z dejavnostjo, ki bo za regijo dodana vrednost, na kar je namignil tudi na slovesni seji ob občinskem prazniku, o čemer pišemo v zgornjem članku. V mestni občini ob tem poudarjajo, da so prostori primerni zaradi kapacitete, možnosti prilagoditve za specifične raziskovalne potrebe in zaradi strateške lege, ki omogoča dostopnost in sodelovanje z lokalno skupnostjo ter širšo regijo.
Z ministrstvom o nadaljnjih korakih
V IJS so nam glede povezovanja in načrtovane pripojitve pomurskega raziskovalnega zavoda dejali, da je znanstveni svet inštituta o tem razpravljal in izrazil načelno podporo nadaljnjim pogovorom obeh institucij. »V ta namen je tudi predlagal vodstvu IJS imenovanje delovne skupine za namen vodenja pogovorov s predstavniki ministrstva o nadaljnjih korakih,« so še navedli za naš časopis. Škarje in platno je tako v rokah države, ki je tudi ustanoviteljica obeh institucij.

Kot je v strategiji razvoja od države odpisanega zavoda povedno poudaril Milan Svetec, direktor ZIS Pomurje, doslej ni bila opravljena niti ena študija izvedljivosti, ki bi zavrnila potrebo po javnem raziskovalnem ali univerzitetnem središču v Pomurju.

»Negiranje pravice do razvoja pomeni kršitev ustavnih in človekovih pravic pomurskega prebivalstva, z zanemarjanjem razvoja regij in dopuščanjem njihovega razvojnega zaostajanja pa ogrožamo ali celo rušimo državotvornost Slovenije, na katero se tako radi sklicujemo,« je bil oster v strateškem dokumentu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se