Učenci namesto pri pouku ostajajo doma, starši pa jim pišejo opravičila
»Pred leti prisotnost učencev pri pouku ni bilo problematično niti ni bilo nobene dileme okrog tega, danes pa je tako, da starši, ker otrok pač noče v šolo, najprej opravičijo izostanek od pouka za dan ali dva, nato za teden in potem hitro zapadejo v začaran krog nerednega obiskovanja šole brez opravičljivega razloga,« opisuje vse bolj razširjeno in skrb vzbujajočo problematiko v slovenskem prostoru eden izmed ravnateljev spodnjepodravskih osnovnih šol.

Osnovne šole po državi se soočajo z vse večjimi težavami, ker otroci in mladostniki ne želijo obiskovati pouka. Nič drugače ni v spodnjepodravskih šolah. Na eni izmed njih so nam opisali, da so starši učenca čakali kar v avtu pred šolo, če ne bo »zdržal« in bo hotel domov. Kar nekaj ravnateljev nam je pritrdilo, da imajo enega ali dva učenca, ki brez dejansko opravičljivih razlogov šole ne obiskujeta redno, pač pa se prikažeta na »vsake kvatre«, največkrat le enkrat na teden ali dva. Eden izmed sogovornikov je postregel s primerom učenca, ki iz leta v leto izostaja vedno bolj. V celotnem šolskem letu je morda bil pri pouku vsega pet mesecev. V eni izmed šol pa je primer zelo nerednega obiskovanja pouka eskaliral do te mere, da je staršem grozil začasni odvzem starševskih pravic zaradi zanemarjanja, kar pomeni, da bi otrok moral v rejništvo.
Več težav zlasti po pokoronskem obdobju
Odklanjanje odhoda v šolo oziroma tako imenovani šolski absentizem je kompleksen pojav, ki se kaže kot zavračanje obiskovanja šole – od občasnih izostankov pri pouku do popolnega izogibanja šoli, pri čemer smo se osredotočili na nedovoljeno odsotnost šolarjev, kjer torej ne gre za opravičljive razloge, kot so bolezenska stanja, obiski pri zdravnikih ali kakšne druge neodložljive obveznosti oz. okoliščine. Kako močno je razširjen ta pojav v osnovnih šolah, ki so sicer obvezne, je nemogoče povedati. Po besedah naših sogovornikov pa se je razširil zlasti po pokoronskem obdobju.
Izogibajo se neugodju
Razlogi za to, da otroci ne želijo iti v šolo, so različni – od čustvenih težav do družinskih dejavnikov. Kot je povedal eden izmed ravnateljev, se kot osrednja težava največkrat izkažejo prav družinske težave, ki se zrcalijo v tem, da otroci ne želijo obiskovati šole, starši pa jim na nek način popustijo, napišejo opravičilo sprva za teden ali dva, odsotnosti se kasneje samo podaljšujejo in otroci se vse težje vrnejo v šolske klopi. »Otroci se izogibajo neugodju in na drugi strani doživljajo ugodje doma, kjer imajo na razpolago telefone, računalniške in televizijske zaslone, skiro ali druge njemu ljubše aktivnosti. Starši tudi pogosto opisujejo, da jim otroci zjutraj povedo, da imajo vročino, jih boli glava ali trebuh, starši pa sami, brez zdravniškega opravičila, opravičijo otroka od pouka. Pri tem seveda ne oporekamo, če je otrok resnično bolan in temu pritrjuje tudi zdravstvena dokumentacija, oporekamo pa temu, če starši brez opravičljivih razlogov otroku kar naprej pišejo opravičila in na ta način podpirajo nesprejemljivo vedenje,« je dejal ravnatelj in nadaljeval, da jim s tem delajo medvedjo uslugo.
V dveh letih 300-odstotni porast (ne)opravičenih odsotnosti
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
