Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptuj: Zid minoritskega samostana kot oglaševalski prostor


Jože Šmigoc
15. 5. 2017, 22.00
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Minoritski samostan zaokrožuje enega najlepših pogledov na neko srednjeveško mesto in je bistveni del tega enkratnega pogleda. Zato človeku ni vseeno, kaj se z njim dogaja. In vožnja mimo samostana po Osojnikovi cesti ne kaže lepe podobe. Kako je sploh prišlo do tega, da je vzhodni samostanski zid postal nelepa oglaševalnica? Pa ne, da so se oglaševalci kar na svojo roko lotili samostanskega obzidja?

1494863838_cg_neprimerno_oglasevanje_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pa smo se pozanimali pri lastnikih. Iz minoritskega samostana so nam pojasnili: »Veseli nas, da delite mnenje, da je minoritski kompleks eden najlepših delov Ptuja … Da pa je to lahko, moramo skrbno gospodariti in vlagati sredstva v nenehno obnovo. Denarja nam v te namene ne daje nihče in ga moramo sami pridobiti. Eden od možnih virov je tudi oglaševanje. Vsi, ki imajo oglasna sporočila na zidu, so se obrnili na naš samostan in smo jim dali dovoljenje. Z njimi imamo sklenjene pogodbe in določeno najemnino. Najemnina je prikazana med prihodki samostana davčnemu uradu in zanjo plačamo davek kot vsaka pravna oseba, ki se ukvarja s pridobitno dejavnostjo. Oglaševanje na tem zidu nam je omogočila Mestna občine (MO) Ptuj – v ta namen si je pristojna občinska služba pridobila mnenje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) in začasno dovolila oglaševanje.«

MO Ptuj ni dala soglasja ...

Torej je MO Ptuj soglašala s tem, da je minoritski zid postal oglaševalski prostor? Povprašali smo še njih, saj konec koncev od mestne oblasti pričakujemo, da bo delala v dobro mesta in meščanov ... »MO Ptuj ni podala soglasja za oglaševanje na kompleksu minoritskega samostana niti ni pristojen soglasodajalec v primeru oglaševanja na nepremičninah v zasebni lasti,« so nam odgovorili ter nam v nadaljevanju razložili: »Stališče in cilj mestne občine Ptuj je ureditev nenadzorovanega oglaševanja na območju MO Ptuj ter umestitev posameznih oglaševalskih objektov na posamezno območje. V ta namen je bil lani sprejet nov odlok o oglaševanju v MO Ptuj, s katerim se je uredilo področje oglaševanja in so se določili pogoji ter postopek pridobitve dovoljenja za oglaševanje na javnem mestu, ker pa je večina oglaševalskih objektov postavljenih predvsem na zasebnih nepremičninah, je treba območja, ki so namenjena oglaševanju in kjer je dovoljeno postavljati posamezne oglaševalske objekte, v skladu s sodno prakso opredeliti tudi v občinskem prostorskem načrtu. Navedena opredelitev je tako predvidena s spremembami in dopolnitvami občinskega prostorskega načrta. Na območju, kamor spada kompleks minoritskega samostana, možnost oglaševanja ni predvidena, prav tako je tovrstno oglaševanje že sedaj omejeno s kulturnovarstvenega vidika.«

In če nekdo oglašuje v nasprotju z zakonodajo? »MO Ptuj in medobčinska inšpekcija trenutno na zakonodajni ravni nimata ustreznih pravnih podlag za ukrepanje in odreditev odstranitve oglaševalskih objektov na nepremičninah v zasebni lasti. Zato je bilo v sklopu skupnosti občin in združenja mestnih občin na državo podanih že več pobud k ustrezni zakonodajni ureditvi tega področja. Ta je predvidena s spremembami prostorske in gradbene zakonodaje.«

... potem pa si je premislila

Ker smo bili malce skeptični pri odgovoru občine, češ da ni dala soglasja za obešanje oglasov, in ker vendarle verjamemo, da vsaj patri minoriti niso kršili tiste Božje zapovedi, ki pravi »Ne laži!«, ko so nam odgovarjali glede soglasij za reklamne panoje na svoji lastnini, smo občino seznanili z odgovorom minoritov. In na občini se jim je naenkrat povrnil spomin: »Ker trženje oglasnega prostora oziroma oglaševanje za minoritski samostan predstavlja pridobitno dejavnost in s tem prihodek, so predlagali, da oglaševalske table premestijo na slepo stran stavbe, ki je usmerjena na parkirišče. K takšnemu predlogu je podal mnenje tudi ZVKDS. Na podlagi njihovega mnenja je bil takšen predlog v tisti fazi le začasno sprejemljiv do sprejetja prostorskih in drugih aktov, ki bodo uredili področje oglaševanja v MO Ptuj in določili možna mesta in načine oglaševanja.« Torej je ptujska občina vendarle dala soglasje – začasnega. Kako začasno bo, bo seveda pokazal čas. Za zdaj kaže, da je brezčasno ...

Soglasje ZVKDS veljalo le eno leto, a se potem ni zgodilo nič!

Minoritski zid ni edini ptujski greh

Je dva, tri tisoč evrov vrednih vse slabe volje?

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.