Pobrati bo treba za 92 olimpijskih bazenov smeti
V naši državi je evidentiranih več kot 8.000 divjih odlagališč odpadkov, v povprečju se je od slovenske šole do prvega kupa smeti treba sprehoditi borih 400 metrov. Zakaj naj bi se 15. septembra to spremenilo?

Leta 2010 je v sklopu akcije Očistimo Slovenijo v organizaciji društva Ekologi brez meja (EBM) v enem samem dnevu nastal prvi in doslej tudi edini vseslovenski register divjih odlagališč. Pri popisovanju so si pomagali tudi z letalskimi posnetki, popisi občanov in podatki Zavoda za gozdove Slovenije. Letos prostovoljci register dopolnjujejo tudi s podatki o stanju ob vodotokih, kjer naj bi bilo še okoli 800 divjih odlagališč.
V osmih letih, kolikor jih je preteklo od prvega popisa, smo v Sloveniji uspeli očistiti približno tretjino vseh odlagališč. Kljub temu je v naravi še vedno več kot 230.000 kubičnih metrov odpadkov, v EBM so to številko nazorneje predstavili: »To je 92 olimpijskih bazenov, 77 velikih dvoran Postojnske jame, 19 trboveljskih dimnikov.«
Edina občina v Spodnjem Podravju, kjer divjih odlagališč naj ne bi bilo več, je Dornava. V vsej državi je takih občin sicer le še pet: Loška dolina, Mežica, Mirna, Sveta Ana in Solčava. V osmih letih je bilo ogromen napredek zaznati v občinah Juršinci, Majšperk, Ptuj, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Trnovska vas in Žetale. Po drugi strani se v nekaterih občinah stanje poslabšuje; npr. v Cirkulanah, Hajdini, Ormožu, Podlehniku, Svetem Tomažu in Zavrču …
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se