Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Cirkulane: Uresničili idejo o etnografskem muzeju na prostem


Mojca Zemljarič
25. 9. 2021, 21.48
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V občini Cirkulane so lično uredili staro haloško domačijo. Postavili so cimprano hišo, ob njej pa manjši hlev in kolarnico s skednjem. Stara domačija odlično dopolnjuje slikovito kuliso središča Cirkulan, s pogledom od cerkve sv. Katarine proti cerkve sv. Barbare.

1632405162_sk_park_dedisčine1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Dolgoletna želja in ideja Cirkulančanov o etnografskem muzeju na prostem z lokalnimi vsebinami se je začela uresničevati leta 2017, ko jo je podprl občinski svet. Dve leti kasneje je bil izdelan projekt, ki je letos tudi stopil v življenje. „Jedro muzeja predstavljajo s slamo krita cimprana hiša, manjši hlev in kolarnica s skednjem. Stavbe so opremljene z originalno opremo in drugimi predmeti, ki so jih za muzej donirali domačini. Z objekti, kmečkim orodjem in opremo ter zbirkami etnoloških predmetov predstavljamo materialno dediščino naših prednikov, preko dogodkov in aktivnosti, ki bodo potekali v parku skozi vse leto, pa tudi nesnovno dediščino, kot so tradicionalna znanja, spretnosti, šege in navade,“ sta o projektu Parka dediščine povedali cirkulanska županja Antonija Žumbar in občinska svetnica Mira Petrovič.

Spomladi zeliščni vrt, brajde in čebelnjak

Sogovornici sta pojasnili, da Park dediščine sestavljajo Bložakova hiša, Bložakova štala in kolarnica s skednjem. Bložakova hiša je sestavljena iz delov originalne hiše v Gruškovcu, Bložakova štala pa iz originalnih delov štale iz Slatine. „S postavitvijo teh objektov smo želeli ohraniti originalno stavbo, zgrajeno na način, kot so ga poznali pred stoletji in omogoča vpogled v arhitekturo viničarskega področja v vzhodnem delu Haloz. Za objekte z originalnimi deli stavbnih elementov si želimo v prihodnje pridobiti status kulturne dediščine našega območja. Ob parku bodo urejeni zeliščni vrt, brajde s klopmi in čebelnjak, za kar bodo poskrbela domača društva. Pri gradnji parka je sodelovala mariborska območna enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), pri opremljanju pa Pokrajinski muzej Ptuj. Velik angažma k projektu je prispeval tudi predsednik Turističnega društva Cirkulane Zvonko Bratušek.“

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.