Na Štajerskem v enem letu več kot 140 kraj avtomobilskega goriva
V vročih dneh se poraba goriva ob uporabi klimatske naprave v avtomobilih opazno poveča. Več je tudi izletov in dopustov in tako izdatki za gorivo hitro poskočijo v nebo. Med vsemi, ki jih stroški goriva zelo bremenijo, so takšni, ki mislijo, da je gorivo „javna dobrina“. Preprosto gredo na bencinski servis, natočijo in z malce večjim pospeškom samo odpeljejo, ne da bi plačali kot vsi običajni smrtniki.

Čeprav naši viri trdijo, da gre za pogost pojav na Ptujskem, se v Petrolu ne strinjajo. „Ne, pri nas se to dogaja redko. Največkrat gre za nenamerna dejanja, pri katerih je škoda povrnjena,“ so pojasnili. Potencialne tatove imajo na očeh, saj so vsa Petrolova prodajna mesta ustrezno tehnično varovana, tudi z videonadzornimi sistemi, so dodali.
Največ kraj goriva v Mariboru, sledijo Rače in Ptuj
„Če ugotovimo, da je šlo za namerno neplačilo oziroma krajo, se skladno z internimi procedurami pripravi predlog za kazenski pregon, ki se pošlje v obravnavo krajevno pristojni policijski enoti,“ so pojasnili v Petrolu.
Policisti so v letu 2024 na območju celotne Policijske uprave Maribor obravnavali preko 140 tatvin goriva. Prednjačil je Maribor, ki ga pokriva PP Maribor II, kar 61 so jih imeli. 31 so jih zabeležili policisti iz Rač, ptujski pa so obravnavali 13 takšnih tatvin. Osem so jih obravnavali na Ormoškem, šest na Lenarškem in po dve v Gorišnici in Lenartu.
Policisti krajo goriva obravnavajo kot tatvino. „Trgovine največkrat pošiljajo pisne prijave o že izvršenih tatvinah goriva. Če je manjše vrednosti, potrebujemo predlog za pregon kaznivega dejanja, v nasprotnem primeru nimamo podlage za podajo kazenske ovadbe zoper storilca. Bencinski servisi priložijo fotografije in posnetke, na osnovi katerih poskušamo izslediti storilca. Določen delež tatvin zaznajo in prijavijo servisi takoj na številko 113,“ je povedala predstavnica za odnose z javnostmi na PU Maribor Anita Kovačič in pojasnila, da je za kaznivo dejanje tatvine, ko si je storilec hotel prilastiti stvar majhne vrednosti, zagrožena denarna kazen ali zapor do enega leta.
„Majhna vrednost po določilih Kazenskega zakonika je vrednost ali nastala škoda v višini do 500 evrov. Za tatvine majhne vrednosti je predpisano, da mora oškodovanec podati predlog za pregon. Če je bila vrednost ukradene stvari večja, se storilec kaznuje z zaporom do treh let,“ je dodala. Podatkov o tem, koliko jih je na Štajerskem lani enostavno pozabilo plačati gorivo, Policijska uprava Maribor nima. V Petrolu jih imajo, a pravijo: “Točen podatek o številu kraj in nenamernih neplačil je namenjen izključno interni uporabi, lahko pa potrdimo, da takih primerov ni veliko.“
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se