Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Videm, Podlehnik: Uganka niso le državne, temveč tudi občinske meje


tednik
Eva Milošič
20. 2. 2019, 09.07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kje natanko potekajo meje med občinami? Povezovanje dveh baz podatkov, zemljiškega katastra in registra prostorskih enot, je razkrilo, da tega v resnici ne vemo. Koliko »spornih« občinskih meja imamo v Sloveniji, ni znano, se bosta pa o razmejitvi v kratkem morali dogovoriti tudi Občina Podlehnik in Občina Videm.

1550653688_cg_meje_med_obcinami.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) so poudarili, da ne gre za napako, temveč za različno vzpostavitev dveh baz podatkov: »Ti se sedaj, ko so vsi podatki v digitalni obliki, povezujeta.« Pojasnili so, da so meje občin določene z Zakonom o ustanovitvi občini ter o določitvi njihovih območij: »Določene so na način, da se območje neke občine določi z naštevanjem naselij, ki so v tej občini. Naselja in občine se evidentirajo v registru prostorskih enot. Meje naselij so se določile na kartografski podlagi, na isti podlagi so se vzdrževale in kot take tudi digitalizirale.« Po drugi strani so grafični podatki zemljiškega katastra, kjer se vodijo meje parcel, pridobljeni z digitalizacijo zemljiškokatastrskih načrtov …

Povedano preprosteje: register prostorskih enot in zemljiški kataster temeljita na različnih virih, zato so meje prostorskih enot (torej tudi meje občin) večinoma grafično neusklajene z mejami parcel. Na MOP so povedali, da se je ta neusklajenost pri uporabi podatkov izkazala kot problematična: »Namen naloge je, da se izvede postopek usklajevanja meja občin z mejami parcel, ki je enkraten in je namenjen vzpostavitvi urejenega stanja podatkov o mejah občin v zemljiškem katastru. Cilj projekta je izdelan sloj meja občin, ki bo nedvoumno odražal razmejitev parcel med občinami.«

Na Geodetski upravi RS (GURS) so predlog poteka meja občin že pripravili, so povedali na MOP: »Le približno sto parcel je bilo takšnih, kjer po predlogu GURS meja občine še ne poteka po meji parcel. Predlog je posredovala vsem občinam, ki imajo šest mesecev časa, da predlog GURS morebiti ob soglasju obeh (ali več) mejnih občin spremenijo.« Potek občinske meje je namreč v pristojnosti sosednjih občin, zato ga tudi spremenita lahko le dotični občini.

Med občinskimi plani so luknje

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.