Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zveza Romov za Dolenjsko: Kamp prikolice so za na morje, za zimo ne


 Zveza Romov za Dolenjsko
22. 1. 2015, 12.05
Posodobljeno
23. 01. 2015 · 10:54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

romi_dobruska_vas.jpg
ZRzD: Naši otroci tako nikoli ne bodo odvetniki, zdravniki ... (foto: arhiv; L. M.)

##IMAGE-3997303##

Odbor za notranje zadeve je včeraj, 21. 1. 2015, obravnaval poročilo Vlade RS o položaju romske manjšine. Seje so se udeležili tudi predstavniki Zveze Romov za Dolenjsko, in sicer Dušica Balažek, podpredsednica Zveze, Liljana Tudija, sekretarka Zveze, in Bogdan Miklič, predsednik Zveze Romov za Dolenjsko. Slednji je opozoril, da še vedno ni ustanovljena vladna komisija za zaščito romske skupnosti in da številni Romi živijo človeka nedostojno življenje, še posebej v jugovzhodnem delu države.

»Danes Odbor obravnava poročilo Vlade RS o položaju romske manjšine. Vse lepo in prav, če ne bi poročilo obravnavalo leto 2013. Danes se piše leto 2015, vladna komisija za zaščito romske skupnosti ni ustanovljena, zakonski okvir ostaja isti, posledice pa tudi.Poročilo mirno spregleda leto 2014, ko se je zaostrila in nato vsaj začasno razrešila situacija v Dobruški vasi, v občini Škocjan. Prisilnih izselitev vsaj tokrat ni bilo - še vedno pa ne vemo, kaj bo z Romi konec novembra 2016, ko naj bi bili vsi razvojni projekti občine končani. Danes zahtevamo odgovor na to vprašanje. Na drugi strani pa so številni Romi, ki živijo ... poglejte, kamp prikolice so v redu za na morje. Za zimo pač ne. To najdete marsikje: v Novem mestu, Črnomlju, torej v Brezju/Žabjaku, Lokvah in še kje. Je to naša država, v kateri želimo vzgajati otroke?

Potrebujemo odločen poseg države z enim samim ciljem: dati Romom in večini možnost sobivanja. Brez pomoči, iskrene pomoči, nam ne bo uspelo. Začeti moramo z vodo, elektriko, domovi, na tej podlagi pa izgraditi izobraževanje, socialne ukrepe in zaposlovanje, vključno s samozaposlovanjem. Če hočete, da sem neposreden: od napredka Romov bodo imeli največjo korist Slovenci. Zakaj nam torej ne pomagate? Zakaj lahko v Murski Soboti začnejo razmišljati o optičnem omrežju za Rome, v Novem mestu pa ni mogoče popiti niti kozarca vode v marsikaterem domu? Tako naši otroci nikoli ne bodo odvetniki, zdravnice, piloti ... poslanci ... ministrice ..., vedno bodo samo Romi, ki bodo na proslavah lahko peli in plesali,« je med drugim dejal Miklič.

V razpravi je še opozoril, da v vseh novomeških romskih naseljih najdemo Rome, ki so pripravljeni odkupiti zemljišča, na katerem imajo postavljene stanovanjske objekte in da je dosežen napredek v posameznih občinah, predvsem tam, kjer so župani na volitvah zmagali na račun Romov. Dotaknil se je tudi največjega naselja v Mestni občini Novo mesto, tj. Žabjaka. Vprašal se je, zakaj ne pride do prenosa lastništva zemljišč na lokalno skupnost in opozoril, da v tem naselju najdemo številne romske družine brez vode in elektrike, pa tudi družine, ki bi kupili zemljišča v tem naselju.

Predsednik Zveze Romov za Dolenjsko Bogdan Miklič se je dotaknil tudi krovne romske organizacije - Sveta romske skupnosti Republike Slovenije. Menil je, da Svet romske skupnosti ne izkorišča svoje pristojnosti in da je sestava pisana na kožo prekmurskih Romov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.