Varuh proti prisilni izselitvi Romov iz Dobruške vasi

Varuh človekovih pravic na svoji spletni strani piše, da so v uradu prejeli nekaj pobud, iz katerih je mogoče razbrati zaskrbljenost zaradi neuradnih načrtov občine Škocjan v zvezi z zemljišči romskega naselja v Dobruški vasi. Varuh opozarja, da bi prisilna izselitev pripadnikov romske skupnosti iz njihovih (čeprav nelegalnih) bivališč, pomeni kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Varuh je zapisal, da si vsak posameznik lahko skladno z 32. členom Ustave prosto izbere kraj bivanja, obenem pa ga nihče ne more siliti, naj se preseli oziroma spremeni bivališče.
»Ustava romski skupnosti v Sloveniji zaradi njene zgodovinske zapostavljenosti in odrinjenosti na rob družbe poleg splošnih pravic, ki gredo vsem, v 65. členu zagotavlja še posebne pravice. Te priznava tudi Zakon o romski skupnosti v RS (ZRomS-1), ki je bil pripravljen z namenom uspešnega vključevanja v družbo. Na njegovi podlagi je vlada sprejela Nacionalni program ukrepov za Rome 2010-2015 (NPUR), s katerim so določene obveznosti in naloge ministrstev, drugih državnih organov ter organov samoupravnih lokalnih skupnosti, med drugim zlasti tudi na področju urejanja prostorske problematike in izboljšanja bivanjskih razmer. NPUR občinam nalaga pravno in komunalno ureditev obstoječih naselij in ne predvideva možnosti, da bi problematiko nelegalnih romskih naselij reševali z izselitvijo prebivalcev,« opozarjajo na spletni strani Varuha, po mnenju Varuha pa bi bila izselitev pripadnikov romske skupnosti dopustna, če bi se prizadeti s tem strinjali.
Pri tem je pomembno, da bi bila njihova morebitna privolitev podana prostovoljno in na podlagi celovite informacije o postopku, terminskih okvirih ter pravnih posledicah preselitve.
Varuh je županu občine Škocjan Jožetu Kaplerju v pismu predlagal, da nemudoma stopi v stik s prebivalci romskega naselja Dobruška vas ter jim pojasni načrte občine v zvezi z ureditvijo romskega naselja.
S svojimi stališči je Varuh seznanil državno sekretarko v kabinetu predsednice vlade Tamaro Vonta in vodjo Službe za narodnosti Stanka Baluha. Predlagal je, da naj vladni organi ocenijo resnost varnostnih razmer v občini in preučijo možnosti, da bi s potrebnimi ukrepi za ureditev razmer na podlagi tretjega odstavka 5. člena ZRomS-1 na območje občine Škocjan posegla Vlada RS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se