V vodovodnem sistemu Maximarketa še vedno prisotne fekalne bakterije
V vodovodnem sistemu Maximarketa so v majhnih količinah še vedno prisotne fekalne bakterije, kažejo dosedanji rezultati. Nove rezultate pričakujejo v sredo.

Nove rezultate danes vzetih vzorcev pričakujejo v sredo, so sporočili iz Mercatorja, ki upravlja z objektom. Dodali so, da strokovni pregledi in analize vodovodnega sistema niso potrdili oziroma ugotovili vzroka okužbe.
Po navedbah Mercatorja so prve informacije o slabem počutju nekaterih zaposlenih zaznali 14. aprila ob koncu delovnega časa. V večernih urah so sprožili interne protokole, naslednji dan pa pri Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) naročili izvedbo analiz.
Takrat so uvedli tudi prve ukrepe za preprečevanje okužb, kot so dodatna čiščenja in dezinfekcije, in sprejeli odločitev za prepoved uporabe vode v vseh delih Maximarketa. "Namestili smo ustrezna obvestila, zagotovili druge vire pitne vode, logistično uredili čiščenje opreme v drugih enotah, obvestili pooblaščenega zdravnika o okužbah ter obvestili najemnike o prepovedi uporabe vode," so spomnili. Obvestili so tudi upravljavca vodovoda o potencialni neustreznosti vode.
V Mercatorju so danes pojasnili, da so bili vsi nadaljnji postopki izvedeni v skladu z notranjimi protokoli in v skladu z navodili in priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje, NLZOH, uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, javnega podjetja Voka Snaga in različnih inšpekcij.
Po njihovih navedbah so zelo aktivno začeli odkrivati vzrok onesnaženja, vključili so "celo vrsto notranjih in zunanjih strokovnjakov", a vzroka še niso ugotovili. "Ne glede na to bomo še naprej izvajali potrebne ukrepe in storili vse, da čim prej vzpostavimo varno delovno in nakupovalno okolje," so zapisali.
Doslej so v preiskavo vključili različne neodvisne strokovnjake in sledili navodilom pristojnih služb, so zapisali. Opravljeni sta bili dezinfekciji s klorom, vodovodni sistem so preverili tudi glede prepustnosti oziroma iztekanja vode, rezultati pa potrjujejo, da je vodovodni sistem ustrezen. Preventivno so zamenjali več kot 100 ventilov, redno se sistem tudi izpira.
Vse ukrepe, ki so jih izvedli preventivno ali v skladu z navodili pristojnih služb, je potrdila zdravstvena inšpekcija. "Vsi nadzori niso odkrili nepravilnosti in potrjujejo, da z vso skrbnostjo izvajamo potrebne ukrepe," so pojasnili.
Poudarili so, da je objekt redno vzdrževan, od odprtja do tega dogodka pa da nikoli nismo zaznali neoporečnosti vode. Pojasnili so še, da ima objekt dva popolnoma ločena sistema vodovodnih napeljav. Enega, ki je namenjen t. i. tehnični vodi, ki je namenjena predvsem požarni varnosti in hlajenju, in drugega, ločenega, ki je namenjen pitni vodi.
"Oba sistema imata samo eno skupno točko - glavni vod vodovoda, potem pa se ločujeta in sta popolnoma ločena. Vzorci vode so potrdili, da je voda v obeh sistemih oporečna, vzorčenje je potrdilo prisotnost fekalnih bakterij," so zapisali v Mercatorju.
V ljubljanski veleblagovnici Maximarket so 12. aprila zaznali prebavne težave pri osebju, 15. aprila pa so so med strankami in osebjem zaznali okužbo neznanega izvora. Takrat so obvestili upravljavca vodovoda Javno podjetje Voka Snaga in prepovedali uporabo vode v prehrambene namene. Na NIJZ so zabeležili 547 primerov obolenj. Policija je zaradi onesnaženja sprožila predkazenski postopek.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se