Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Sodna izvedenca sta ostala vsak na svojem bregu


Tina Recek
17. 3. 2015, 16.31
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sojenje delovodji Kemijske industrije Kamnik (KiK) Marku Matohu za smrt treh izkušenih pirotehnikov pri Pivki se počasi zaključuje.

marko matoh
Marko Vavpotič/M24
Oboženi Marko Matoh

Na včerajšnjem sojenju delovodji Kemijske industrije Kamnik (KiK) Marku Matohu je ljubljansko okrožno sodišče na prostoru za priče soočilo sodnega izvedenca za preiskave eksplozivnih sredstev Roberta Kovšeta in izvedenca za rudarstvo Vladimirja Železnikarja. V soočenju sta ostala vsak na svojem bregu.

Naj spomnimo, Marko Matoh se zagovarja zaradi očitka ogrožanja varnosti pri delu. Tragedija se je zgodila skoraj pred osmimi leti, to je 18. junija 2007 na vojaškem poligonu v Polhovi jami v bližini Neverk pri Pivki, ko je predčasna eksplozija odsluženih vžigalnikov za ročne bombe M 75 ubila tri izkušene pirotehnike. Med žrtvami so bili 28-letni Tomaž Kregar, 46-letni Franc Berlec in 52-letni Franc Žerovnik. Nič hudega sluteči pirotehniki so v usodnem trenutku raztovarjali stare vžigalnike ročnih bomb in jih pripravljali za uničenje. Po dogodku je inšpektorat za delo opravil preiskavo. V njej je ugotovil več nepravilnosti s področja varnosti in zdravja pri delu, med drugim to, da delo ni potekalo po predpisih, delavci niso nosili predpisane zaščitne opreme in so pri delu hiteli.

Včeraj zaslišana izvedenca sta se strinjala, da je do eksplozijo prišlo, nista pa bila enotna glede odgovornosti obdolženca. Kovše je menil, da so bile določene pomanjkljivosti v njegovem delu in da se postopki niso izvajali po predpisih, z njim pa ni delil mnenja Železnikar, ki je trdil, da ni prišlo do pomanjkljivosti v delu obdolženega. Strokovnjak za eksplozivna sredstva je včeraj večkrat ponovil, da bi morala v kritičnem trenutku v jami biti le dva delavca in da je bila ena oseba preveč, medtem ko je Železnikar menil, ni bilo nič narobe, ker sta bila dva v jami, ob njej pa tretji delavec.

Sojenje se bo nadaljevalo 22. aprila. Takrat naj bi bilo tudi znano, kakšno usodo bo sodišče namenilo Marku Matohu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.