110-letnica Posavske podružnice Slovenskega planinskega društva v Sevnici



V Sevnici je bila danes redna letna skupščina Planinske zveze Slovenije (PZS), ene najbolj množičnih nevladnih organizacij v Sloveniji, ki so jo zaznamovali letošnji pomembni jubileji: 120. obletnica Planinskega vestnika in Aljaževega stolpa ter 110. obletnica ustanovitve Posavske podružnice Slovenskega planinskega društva v Sevnici, so sporočili iz PZS.
"Slovenska planinska organizacija se je od leta 1893 do danes na temelju prostovoljstva razvila v eno najbolj množičnih in vsebinsko najbogatejših nevladnih organizacij v Sloveniji in vse do danes uspela ohraniti svoje osnovno poslanstvo – organiziranje različnih aktivnosti v gorskem svetu, skrb za planinsko infrastrukturo (planinske poti in planinske koče), varovanje gorske narave, skrb za varnost v gorah in skrb za planinsko kulturo"
PZS je v svoje članstvo lani sprejela tri nova društva: Plezalni klub Kamnik, Plezalni klub Rimske Toplice in Planinsko društvo Goričko Tromeja, tako da pod okriljem PZS trenutno deluje 283 društev s skoraj 54 tisoč člani različnih starostnih skupin.
Za doživet in planinsko obarvan kulturni uvod v skupščino, ki se je je udeležilo 120 delegatov, je z nastopom mladih planincev iz OŠ Sava Kladnika Sevnica in Planinske pevske skupine Encijan poskrbel gostitelj skupščine, Planinsko društvo Lisca Sevnica, ki letos praznuje 110. obletnico ustanovitve Posavske podružnice Slovenskega planinskega društva v Sevnici. Ponosen, da v mestu ob Savi gosti planince z vse Slovenije, jim je dobrodošlico izrekel župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk, zbrane je nagovoril predsednik PD Lisca Sevnica Rok Petančič, poleg tega sta bila predstavljena zgodovina in trenutni pomen revije Planinski vestnik, najstarejše slovenske revije, ki še vedno izhaja.
V Kulturni dvorani Sevnica je bila na ogled razstava o zgodovini, poslanstvu in dejavnosti najstarejše še izhajajoče slovenske revije, priložnostna prireditev Planinski vestnik – 120 let z nami na planinskih poteh ob častitljivi obletnici bo v soboto, 18. aprila, v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani, pogovor s člani uredniškega odbora pa bo v okviru Noči knjige tudi 23. aprila na sedežu PZS v Ljubljani.
15. aprila 2015 mineva točno 120 let, odkar je Jakob Aljaž za en goldinar kupil vrh Triglava in avgusta 1895 tam postavil Aljažev stolp, ki še danes predstavlja ponos slovenskega naroda. V četrtek, 9. aprila, sta PZS in Tuš ustanovila sklad za ohranjanje Aljaževega stolpa in planinskih poti, razstava Narodnega muzeja Slovenije Aljažev stolp – Ta pleh ima dušo! pa bo letos potovala po Sloveniji. Natančno 120 let po postavitvi Aljaževega stolpa, torej 7. avgusta 2015, bo PZS skupaj z nekaterimi drugimi organizacijami izvedla več prireditev, namenjenih počastitvi tega visokega jubileja kulturnega spomenika in simbola Slovencev.
Pred skupščino sta v Kulturni dvorani Sevnica za društvene delavce potekali delavnici Status društva, ki deluje v javnem interesu, in pridobivanje sredstev iz dohodnine (v okviru projekta Mreža NVO za rekreacijo v naravi – Vsi v naravo) ter Priložnosti društev pri trženju izdelkov planinske trgovine, Planinskega vestnika in članarine, ob koncu skupščine pa je podpredsednik PZS Tone Jesenko zbrane povabil na letošnji dan slovenskih planinskih doživetij, ki s pestrim programom za planince vseh generacij in turne kolesarje 13. junija 2015 vabi na Krvavec, so še zapisali v sporočilo za javnost na PZS.
Dokumentarno razstavo Skupaj v gorah, v kateri Hrvaška planinska zveza ob lanski 140. obletnici ustanovitve poudarja pomemben del svoje zgodovine, ki se nanaša na prijateljstvo, druženje in sodelovanje slovenskih in hrvaških planincev, so popoldne odprli na Gradu Sevnica, kjer bo na ogled do 10. maja 2015. V prijateljskem in delovnem vzdušju se je nadaljevalo tudi večerno srečanje najvišjih predstavnikov slovenske in hrvaške planinske organizacije na Tončkovem domu na Lisci.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se