Župan o nadaljnjih ukrepih za zaščito pred poplavami

##IMAGE-3394266##
Kot smo poročali, je v Krškem visoka voda najbolj ogrožala Valvasorjev kompleks, območje stadiona Matije Gubca ter stari del mestnega jedra oz. Dalamatinovo ulico. Minulo noč je pri izvajanju zaščite in reševanja sodelovalo okoli 180 poklicnih in prostovoljnih gasilcev, članov tehnično reševalne enote pri družbi Kostak, policistov, pripadnikov občinskega štaba Civilne zaščite in nekateri sodelavci občinske uprave.
Iz krške občine so danes še sporočili, da so tehnično reševalne ekipe na terenu poskrbele za prevoz materiala, s katerim so zaščitili določene objekte pred vdorom vode, za zaščito pred poplavami so s peskom napolnili in namestili okoli 2300 vreč, pomagali so pri evakuiranju premoženja iz ogroženih objektov v starem delu mesta Krško, črpali vodo na Dalmatinovi ulici in na stadionu Matije Gubca, kjer je izjemno pomembno vlogo opravil lani zgrajen zaščitni nasip za zaščito kompleksa stadiona in nogometnega igrišča z umetno travo, saj ju je zaščitil pred visoko vodo in poplavami. Sava se je sicer razlila v neposredni bližini, a omenjeni infrastrukturi zaenkrat ni prizadejala škode.
Za pravočasno in učinkovito ukrepanje se krški župan Miran Stanko zahvaljuje vsem odgovornim službam za zaščito in reševanje v občini ter vsem občanom za sodelovanje, pomoč in potrpežljivost.
Zaščitni zid bi morali zvišati
V izjavi za javnost, ki jo je župan danes podal za medije, je pojasnil, da ima Krško težavo v tem, da »stoletna voda« preseže nivo trenutnega nasipa ob obvoznici, zato dokončno varnost pred poplavami pričakujejo od nadvišanja zaščitnega zidu, in sicer za približno meter. Ta naj bi se uredil sočasno z dokončanjem Hidroelektrarne Krško, predvidoma v prihodnjem letu. Do sedaj je bila na Savi v času gradnje HE že izvedena poglobitev njene struge ter ureditev brežin, kar je po županovih besedah že nekoliko pripomoglo, da sinoči ni prišlo do večjega razlitja Save.
Župan rešitev vidi tudi v izgradnji nasipa dolvodno od Zatona proti stadionu Matije Gubca in naprej, kot sestavni del HE Brežice, ki bi lahko prav tako preprečil hude izlive vode. Med najbolj »ranljivimi« je v Krškem namreč stari del mesta, kjer prihaja do poplav tako s prelivom vode preko ceste kot tudi zaradi podtalnice. Tudi tokratna situacija je takšna, da je na tem območju zahtevala črpanje vode, a ne v takšnem obsegu, kot bi bilo potrebno, če bi prišlo do prelitja, so zapisali v sporočilu za javnost.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Miran Stanko: Krško je imelo srečo, Sava se ni razlila