Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Razvojna interdisciplinarna konferenca v Sevnici


Družinski inštitut Zaupanje foto: dr. Peter Metlikovič
30. 4. 2013, 09.10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

1_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
23_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
7_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

V okviru mednarodnega projekta »Uvajanje inovativnih sistemskih rešitev na področju sociale« je v sredo, 26.4.2013, na Osnovni šoli Sava Kladnika Sevnica potekala bilateralna razvojna interdisciplinarna konferenca z naslovom »Razvijanje interdisciplinarnih dobrih praks v Posavju, Sloveniji in Švici«. Namen konference je bil predstaviti nekatere že uspešno delujoče oz. predlagane interdisciplinarne rešitve na lokalnem, regijskem in državnem nivoju, hkrati pa so bile tudi predstavljene tudi nekateri uspešno delujoči projekti švicarskih partnerjev v projektu.

Družinski inštitut Zaupanje in Občina Sevnica sta se mednarodnemu projektu, katerega vodilni partner je Združenje zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije, pridružila z namenom, da bi se v Sevnici aktivno in povezano spoprijeli s težavami, s katerimi se srečujejo na področju sociale, zdravstva, vzgoje in izobraževanja in varnosti. Zato sta k sodelovanju povabila lokalne in regionalne javne ustanove ter nevladne organizacije na omenjenih področjih, ki so svoje moči ter prizadevanja združili v interdisciplinarnem koordinacijskem timu, katerega naloga je bilo identificiranje nekaterih kritičnih področij in priprava potencialnih projektnih rešitev.

Prijeten kulturni uvod v konferenco so pripravili učenci OŠ Sevnica, ki so odplesali nekaj prizorov iz muzikala Love Square Affair, udeležence pa sta uvodoma nagovorila tudi predstavnica šole gostiteljice, ravnateljica Mirjana Jelančič, ter župan občine Sevnica, Srečko Ocvirk.

Vodja projekta, dr. Peter Metlikovič iz Združenja zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije, je na kratko predstavil dosedanji potek in metodologijo projekta. Projektne aktivnosti pilotno potekajo v Ljubljani in Sevnici, kjer sta se oblikovala interdisciplinarna tima z namenom uvajanja novih sistemskih rešitev. Vodja projekta v Sevnici, Damijan Ganc iz Družinskega inštituta Zaupanje, je predstavil delo interdisciplinarnega tima v Sevnici, ustanovitev Socialno-varnostnega sosveta Občine Sevnica ter predlog projekta preventivno ulično delo z mladimi. Mojca Pompe Stopar, spec. ZDT, iz Zavoda Izvir, je predstavila prizadevanja za vzpostavitev Svetovalnice Sevnica, Mojca Švigelj iz KŠTM Sevnica pa razvoj sistematične pomoči priseljencem v Sevnici. Psihologinja v OŠ Sevnica, Janja Kranjc, je predstavila predlog skupnega preventivnega osnovnega dne za devetošolce, ki ga sevniške osnovne šole načrtujejo za šolsko leto 2013-14. Boštjan Čampa iz Združenja zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije pa je predstavil nekatere študije stroškovnih učinkovitosti intervencij, ki so pokazale večjo učinkovitost v vlaganje preventivnih programov ter prednosti napotovanja v terapevtske programe v nasprotju z represivnimi ukrepi.

Psihologinja v Zdravstvenem domu Sevnica, Darija Peterec Kotar, je predstavila nekatere ključne potrebe po strokovnih kadrih v regiji, pri čemer je izpostavila primanjkljaje na področju otroške in mladinske psihiatrije, logopedije in klinične psihologije. Predsednica Združenja za otroško in mladinsko psihiatrijo, dr. Nataša Potočnik Dajčman, je v strokovnem prispevku predstavila pomen dostopnosti do pedopsihiatričnih storitev in opozorila na njihovo neenakomerno dostopnost po Sloveniji. Posebej je izpostavila primanjkljaje na področju Posavja, velikega dela Štajerske, Koroške in Prekmurja.

Mihaela Kovačič iz Mladinskega centra Krško ter Zdenka Žveglič iz Centra za socialno delo Krško sta predstavili primer uspešnega preventivnega dela z mladimi, ki že več kot deset let poteka v okviru projekta »Nam se rola brez drog in alkohola«. Predstavnik švicarskega partnerja Contact Netz, Jakob Huber, je predstavil delovanje velike nevladne organizacije, ki v Bernu in okolici zaposluje 250 ljudi in izvaja številne preventivne projekte, projekte za zmanjševanje škode na socialnem, zdravstvenem in šolskem področju, ustvarja visok promet s svojimi socialnimi podjetji, hkrati pa aktivno sooblikuje tudi mestno in državno politiko na obravnavanih področjih.

Prispevke sta zaključila predstavnika policije. Manfred Neuhaus, vodja bernske policijske skupine Krokus, je predstavil delovanje, aktivnosti, cilje in metode dela policije v švicarskem glavnem mestu, komandir sevniške policijske postaje, Daniel Žnideršič, pa je sistematično predstavil varnostno situacijo v občini Sevnica ter trende in dosežke v zadnjih letih. Posebej je opozoril na problematiko alkohola, ki je v našem okolju močno prisotna in je tudi v ozadju številnih intervencij policije.

Konferenca se je zaključila z okroglo mizo »Uvajanje interdisciplinarnih dobrih praks v Posavju, Sloveniji in Švici«, v kateri so sodelovali avtorji prispevkov. Program sta tako v slovenščini kot angleščini uspešno in suvereno povezovala učenca Osnovne šole Sevnica, Lara Senica in Miha Špan. Konferenco v Sevnici, ki se je je udeležilo preko 70 posavskih strokovnih delavcev na področju sociale, šolstva, zdravstva in varnosti, je poleg projektnih partnerjev in avtorjev prispevkov omogočil glavni financer projekta Republika Švica v okviru mehanizma Švicarski prispevek ter podjetje HESS d.o.o.

Vodja projekta v Sevnici, Damijan Ganc, je sevniški interdisciplinarni razvojni model uspešno predstavil tudi na mednarodni konferenci v Državnem svetu Republike Slovenije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.