FOTO: Motoristi z Rake zbrali 2.600 evrov




Ker se v Moto klubu Rak z Rake zavedajo, da motoristi sodijo med najbolj ogrožene udeležence v prometu in da je še kako pomembna kakovostna rehabilitacija ponesrečencev, so se spomladi odločili, da speljejo humanitarno akcijo Motoristi za motoriste in voznike, poškodovane v prometnih nesrečah. V štirih mesecih so zbrali 2.600 evrov, ki so jih danes predali predstavnikom Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta URI Soča. Denar je namenjen za nakup prostostoječega ročnega ergometra - teratrainer, ki sicer stane 2.500 evrov.
Letošnja prometna statistika je v Sloveniji zelo slaba, v prvi polovici letošnjega leta je na naših cestah umrlo kar 71 ljudi (v istem obdobju lani 47), med njimi je bilo 14 motoristov, 15 pešcev in šest kolesarjev.
Že dopoldne se je okoli 50 motoristov iz raškega in okoliških moto klubov zbralo na Celinah pri Raki, kjer ima Moto klub Rak klubsko hišo. Po krajšem druženju se je karavana podala proti prestolnici, kjer so se jim pridružili tudi motoristi z drugih koncev države in skupaj so predstavnikom Soče predali simbolični ček. Ta humanitarna akcija namreč ni bila zgolj lokalna, potekala je na območju celotne države, podprla pa jo je tudi Zveza moto klubov Slovenije
"Rehabilitacija težje poškodovanih udeležencev v prometu zahteva dolgotrajno zdravljenje, pri katerem nastopajo visoki stroški. Odločili smo se, da zbrani denar doniramo Soči, kjer so nam dali spisek, katere naprave potrebujejo. Glede na predvidevanja, koliko denarja nam bo uspelo zbrati, smo se odločili za prostostoječi ergometer," je pojasnil Janez Mede iz MK Rak in dodal, da to ni njihova prva tovrstna akcija:
"Lani smo zbirali igrače in denar za pediatrično bolnico v Osijeku, saj smo pobrateni z njihovim moto klubom. Zbrali smo toliko igrač, da smo jih potem podarili še vrtcem v Osijeku, Vukovarju in Đakovu ter centru za avtistične otroke v Osijeku."
V NESREČI IZGUBIL NOGO
V nadaljevanju pogovora je Mede pojasnil, da so se za pomoč Soči odločili tudi zato, ker se je lani v ponesrečil njihov motoristični prijatelj Simon Turk iz Novega mesta. Ko so spremljali njegovo okrevanje po poškodbi noge, so spoznali, kako pomembni so terapevtski pripomočki.
Med motoristi, ki so šli danes v Sočo, je bil tudi Turk, ki pa se tokrat ni peljal na motorju, ampak je potoval z avtomobilom.
"Čeprav sem imel nesrečo, me še vedno vleče na motor. Zdaj še nimam svojega, a ga bom zagotovo spet nabavil," je odločen sogovornik, pri katerem človek brez opozorila sploh ne bi opazil, da ima namesto noge protezo. Potem je opisal, kaj se je zgodilo lanskega 13. junija, ko je izgubil levo nogo.
Z motorjem se je peljal po lokalni cesti čez vas Zaloke, ki leži med Krškim in Novim mestom. "Nasproti mi je pripeljal avtomobil s prikolico, ki je sekal ovinek. Prišel je na moj pas, avtu sem se izognil, prikolici pa ne. Takrat mi je odtrgalo nogo nad gležnjem."
Sledilo je zdravljenje na travmatološkem oddelku, za kratek čas so ga spustili domov, potem je moral za mesec in pol še na rehabilitacijo v Sočo.
"Tam te naučijo, kako živeti s posledicami poškodbe. Gre tudi za čisto rutinske reči: kako obuti nogavice, kako si zavezati čevelj, pokažejo ti, kako se boš najlažje stuširal. Tam dobiš osnove, da lahko normalno živiš."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se