V lepem vremenu užival tudi dr. Pavel Gantar

Občina Šentjernej je za 1. maj znova organizirala tradicionalno srečanje na Javorovici - v počastitev praznika dela, pa tudi kot spomin na tragične vojne dogodke v kraju pod Gorjanci, ko so Nemci leta 1944 v sodelovanju z domobranci napadli in pobili večino borcev 4. bataljona Cankarjeve brigade, na 70. obletnico ustanovitve Osvobodilne fronte ter Gorjanskega bataljona. Na prireditev so številni obiskovalci prišli iz različnih koncev Slovenije, mnogi tudi peš in s kolesi, niso pa manjkali niti konjeniki.

Slavnostni govornik je bil predsednik Državnega zbora RS dr. Pavel Gantar, ki je poudaril, da so bile vrednote predanosti, požrtvovalnosti in solidarnosti, ki so spremljale naše partizanke in partizane pred nekaj več kot 120 leti tudi glavno orožje borcev za pravice delavcev. »Žal je delo v pehanju za zaslužkom in ob brezbrižnem bogatenju izgubilo svojo temeljno vrednost. Postalo je le nujen pogoj za preživetje, kljub dejstvu, da je delo tista vrednota, ki nas določa in zaznamuje, ki nam daje dostojanstvo in omogoča osebnostno rast,« je dejal Gantar in dodal, da praznik dela že drugo leto zapored praznujemo pod težo gospodarske krize. »In četudi kresovi vsako leto gorijo enako svetlo in močno, si, žal, tudi rdeče nageljne že drugo leto zapored pripenjamo z manj zanosa in z več negotovosti. »

Zbrane je pozdravil tudi šentjernejski župan Franc Hudoklin. Poudaril je pomen domoljubnosti ter naštel glavne dosežke občine v preteklem letu. PGD Šentjernej, ki letos praznuje 130-letnico delovanja, JP Ekološki družbi Šentjernej in Jožetu Debevcu se je s plaketo zahvalil za dolgoletno pomoč pri organizaciji tradicionalne prvomajske prireditve na Javorovici. V imenu Skupnosti borcev brigade 1. Cankarjevega bataljona je Jaka Rozman Čiko izročil Malči Jakša – Miša iz Ljubljane, edini še živeči od 14 rešenih borcev ob poboju 4. bataljona leta 1944, njeno sliko na Javorovici. Miša se vsako leto že 66 let vrača na kraj nesrečnega spomina. Pravi, da čas res naredi svoje, a spomin na najhujši dogodek v njenem življenju še živi.

Prvomajsko slovesnost, ki so jo s kulturnim programom poleg pevcev Mešanega pevskega zbora Ajda iz Orehovice oblikovali še glasbeniki Pihalnega orkestra občine Šentjernej, učenci domače osnovne šole ter skupina iz Kanarskih otokov, ki je ravno zdaj na turneji po Sloveniji, je vodil Lojze Bojanc. Dogodek je popestrila tudi častna četa Slovenske vojske ter simbolen spust 113 golobov za mir (kot partizanskih žrtev na Javorovici), za kar so poskrbeli člani Kluba gojiteljev športnih golobov pismonoš.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se