Jutri bo referendum na Mirni

##IMAGE-3287101##
Jutri bodo Mirnčani odločali, ali želijo še naprej ostati del občine Trebnje ali bodo pot nadaljevali kot samostojna občina. Med 7. in 19. uro bodo svoje glasove lahko oddali na sedmih voliščih (Gasilni dom Ševnica, zidanica Martina Novaka na Cirniku, Osnovna šola Mirna I, dom Partizan Mirna, Osnovna šola Mirna II, Gasilni dom Selo in hiša Staneta Dima v Zabrdju), okoli osme ure zvečer, ko bodo prešteli glasovnice, pa bo jasno, kako so se odločili.
Prizadevanja za samostojno občino Mirna so krajani začeli februarja, ko so ustanovili dva odbora, operativnega in strokovnega, koordinacijo obeh je prevzel Dušan Skerbiš. Kmalu so pripravili elaborat o Krajevni skupnosti Mirna, v katerem so zapisali njene značilnosti (šolski sistem, zdravstveno oskrbo, komunalno opremljenost, poštne storitve, knjižnično dejavnost, cestno in železniško infrastrukturo, bančne in poštne dejavnosti, trgovine), predstavili pa so tudi izpolnjevanje pogojev, ki jih za vzpostavitev nove občine navaja Zakon o lokalni samoupravi (geografski temelji in aktivnost prebivalstva, zgodovinski temelji ter kulturna dediščina, gospodarski temelji s turistično ponudbo).
Aprila so poslanci Anton Anderlič (LDS), Renata Brunskole (SD), Franci Kek (Zares) in Franc Žnidaršič (DeSUS) v državnem zboru vložili pobudo za referendum o izločitvi Mirne iz Občine Trebnje. Vlada se je julija izrekla proti ustanovitvi nove občine, odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj pa je dal osnutku odloka o izvedbi referenduma v Krajevni skupnosti Mirna zeleno luč, konec septembra so ga poslanci v parlamentu podprli.
Na zborih krajanov, ki so jih v različnih krajih te krajevne skupnosti pripravili v drugi polovici oktobra, so se pogovarjali o argumentih za novo občino, med katerimi so navajali: odseljevanje mladih, pomanjkanje industrijsko-poslovne cone, prostorski plan, vodooskrba, obvoznica, čiščenje odpadnih voda...
Trebanjski župan Alojzij Kastelic je bil v izjavah za medije načeloma proti izločitvi Mirne iz Občine Trebnje, opozoril pa je tudi na to, da se lahko zgodi, da se bo financiranje občin zaradi gospodarske krize spremenilo, kar bi utegnilo pomeniti, da Mirna ne bi razpolagala s takim proračunom, kot računajo zagovorniki samostojne občine.
Kaj bo z Mirno v prihodnje, bo jasno jutri, ko se bodo zaprla volišča, sveže novice o volilni udeležbi in končni odločitvi pa boste lahko spremljali tudi na spletnih straneh Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se