© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Trebanjski zavod
Čas branja 4 min.

Direktorica zdravstvenega doma: »Odstopila sem predvsem zaradi pritiskov z občin«


dolenjski-list
Nina Štampohar
2. 7. 2025, 06.00
Posodobljeno
10:19
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na ponedeljkovi seji Sveta zavoda Zdravstveni dom (ZD) Trebnje je odstopila direktorica Karmen Lukše, nato pa tudi predsednica sveta Jana Zajc. Direktorici so člani sveta, ki prihajajo iz vrst občin ustanoviteljic, že dlje časa očitali vrsto napak, za katere pa naj bi kriminalistična preiskava pokazala, da so skoraj vse neutemeljene in neosnovane.

karmen_lukse.jpg
Dolenjski list
Direktorica ZD Trebnje Karmen Lukše

Kot smo poročali včeraj, je direktorica ZD Trebnje Karmen Lukše, ki je na tem položaju dobra tri leta, na seji sveta zavoda podala svoj odstop. V pismu presedujočemu Svetu ustanoviteljic, v katerem so župani in županja občin Trebnje, Mirna, Šentrupert in Mokronog - Trebelno, šentrupertskemu županu Tomažu Ramovšu je zapisala, da zaradi nezaupanja v njeno delo ne more več kakovostno nadaljevati svojega dela. Skupaj z njo je odstopila tudi predsednica Sveta zavoda Jana Zajc, ki je zdravnica ginekologinja v trebanjskem zdravstvenem domu. Za Dolenjski list je ta povedala, da je odstopila zaradi destruktivnega delovanja večine občinskih predstavnikov v svetu zavoda in kot podporo direktorici.

Dodala je še, da svet zavoda eni izkoriščajo za osebna maščevanja, poleg tega pa je bila deležna nenehnih očitkov na vodenje sej sveta zavoda, zato se je odločila, da odstopi.

Jana_zajc.jpg
zajem zaslona
Jana Zajc

Zakaj je odstopila Lukšetova?

Zdajšnja direktorica Karmen Lukše je v ZD Trebnje zaposlena že skoraj dve desetletji. Tako pojasnjuje svoje začetke direktorovanja: »Ko je zavod v začetku leta 2022 zajela ena večjih kriz v njegovi zgodovini – z odstopom tedanje direktorice Vere Rozman in strokovne direktorice Marije Petek Šter – sem na pobudo ključnih sodelavcev z veliko mero odgovornosti sprejela odločitev, da prevzamem vodenje. Moj edini namen je bil zagotoviti stabilnost, preprečiti odhod zdravnikov in drugega strokovnega kadra ter poskrbeti, da pacienti tega pretresa ne bodo občutili.« A kmalu so se začele težave. »Ob prevzemu vodenja sem ohranila celotno vodstveno strukturo svojih predhodnikov, vključno s strokovnim direktorjem dr. Šaldo. Ko je ta začel javno opozarjati na sume za zdravstveni dom škodljivih namer ustanoviteljev, je bila s strani županov in svetnikov zavoda zahtevana njegova razrešitev – v dobri veri, da se bo s tem pomiril položaj, sem imenovala novo strokovno vodjo dr. Elizabeto Žlajpah. Žal so se pritiski občin ustanoviteljic predvsem prek članov Svata zavoda nadaljevali, postajali vse močnejši, pogosto nedopustni. Doživljala sem osebna in strokovna ponižanja, očitke brez kakršnih koli utemeljitev, norčevanja ter nespoštovanje mene in mojih sodelavcev. Na sejah sveta zavoda sem bila pogosto izpostavljena neprimernemu odnosu, žaljivkam in celo grožnjam, predvsem s strani predstavnikov ustanoviteljev iz občin Trebnje in Mirna. Ustanovitelji so tudi naročili izredno revizijo, ki ni ugotovila nobenih večjih nepravilnosti ali neracionalnega trošenja sredstev. Na osnovi navedenega trdim, da so občine ustanoviteljice želele mojo zamenjavo, kljub odličnim rezultatom, ki smo jih dosegali. Kakšni interesi so jih vodili, se bo izkazalo v bližnji prihodnosti.« 

zd_trebnje.jpg
zajem zaslona
Zdravstveni dom Trebnje

Izredna notranja revizija

Direktorici Karmen Lukše so na predzadnji seji sveta zavoda, ki je bila 22. januarja letos, člani sveta očitali marsikaj. Brane Longar je v imenu vseh predstavnikov občin ustanoviteljic podal celo pobudo o odstopu direktorice. Ob tem je izpostavil nekatere domnevne nepravilnosti, ki jih očitajo direktorici, med drugim nepravilnosti pri javnem naročilu za postavitev sončne elektrarne s hranilnikom električne energije, sum nepravilnosti pri prevzemu dodatnega programa družinske medicine v obsegu 0,87 tima, sum ponarejanja listin za Svet ustanoviteljic o določitvi plačnega razreda direktorice, nepravilnosti pri izvedbi zaposlitvenih postopkov, kršitev poslovne integritete, zavajajoče podajanje in izkrivljenje informacij medijem glede številnih zadev ter kršitev ugleda in dobrega imena občin ustanoviteljic zavoda.

Zaradi vseh teh očitkov je Svet ustanoviteljic, zahteval izredno notranjo revizijo, nam je povedal predsedujoči Svetu ustanoviteljic šentrupertski župan Tomaž Ramovš. Poročilo bodo občine ustanoviteljice obravnavale prihodnji teden, saj je že končano, ni pa znano javnosti. Za pojasnila glede vsega smo prosili tudi Občino Trebnje, ki pa je komentiranje zadeve prepustila predsedujočemu Svetu ustanoviteljic.

ZD Trebnje bi se širil, prostora za policiste občina ne najde

Težave ima ZD Trebnje tudi s prostori. Maja leta 2021 so država oziroma ministrstvo za notranje zadeve (MNZ), trebanjska občina in zdravstveni dom podpisali tripartitno pismo o nameri glede stavbe, v kateri ima zdaj prostore trebanjska policijska postaja. Če strnemo: ti prostori naj bi bili neprimerni za policijo, zdravstveni dom pa potrebuje dodatne prostore, tako da bi za policiste morali najti prostor za novogradnjo, stavbo zdajšnje policije, ki je tik ob zdravstvenem domu, pa bi po preureditvi namenili za potrebe tega.

Konec novembra leta 2021 je takratni notranji minister Aleš Hojs poslal pismo takratnemu trebanjskemu županu Alojziju Kastelicu glede realizacije pisma o nameri, predvsem glede zaveze občine, da najde ustrezno zemljišče za novogradnjo Policijske postaje Trebnje. Pozval ga je, da naj občina uresniči podpisane zaveze. K pridobitvi zemljišč za potrebe nove policijske postaje je MNZ občino tistega leta pozval še dvakrat, oktobra 2021 pa je ministrstvo objavilo tudi javni poziv za informativno zbiranje ponudb za nakup upravne stavbe ali zemljišča za policijo v Trebnjem. A odziva ni bilo.

Nekdanji strokovni direktor je na strani direktorice

Zdravnik in nekdanji strokovni direktor v ZD Trebnje Zdenko Šalda pa je ob vsem skupaj zelo neposreden. Na vprašanje, kako komentira zaplet in razplet ponedeljkove seje sveta zavoda, je odgovoril: »Gre za povsem mafijske prijeme, kako nekoga onemogočiti pri njegovem delu. ZD Trebnje ima na računu nekaj več kot štiri milijone evrov presežka prihodkov nad odhodki. Ta denar smo želeli nameniti za gradnjo nove stavbe zdravstvenega doma na lokaciji zdajšnje policijske postaje. Nekdo na občini pa ne želi, da gre ta denar v zdravstvo, ampak ga želi preusmeriti drugam.«

salda.jpg
Zajem zaslona
Zdenko Šalda

Ob tem je opozoril na po njegovem mnenju »bizarne obtožbe« na januarski seji. »Zaradi zapisov v medijih glede njene plače je policija izvedla kriminalistično preiskavo. Še ena preiskava pa je bila zaradi anonimne prijave v povezavi z zaposlovanjem. Izkazalo se je, da so prav vse obtožbe lažne. Direktorico je vse skupaj hudo prizadelo, zato je včeraj odstopila. Posledice za Zdravstveni dom Trebnje bodo katastrofalne. Gotovo bodo dali odpoved nekateri delavci v upravi. Pričakujem pa še množičen odhod mladih zdravnikov. Pod odličnim vodstvom Karmen Lukše je ZD Trebnje postal privlačen za mlade zdravnike. Zato smo državni rekorderji v zaposlovanju mladih zdravnikov,« nam je v torek povedal Šalda.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.