Marumi v Kočevju s prahom še naprej prekomerno onesnažuje zrak
Čeprav je Inšpektorat RS za okolje in energijo podjetju Marumi iz Kočevja že pred časom odredil, da mora svoje naprave za izdelavo lesnih peletov prilagoditi tako, da s prahom, ki prihaja iz njih, ne bo prekomerno onesnaževal okolja, se to še ni zgodilo. Podjetje namreč ni izpolnilo odločbe inšpektorata, čeprav je rok za to že potekel.

Meritve, ki jih je na podlagi odločbe inšpektorata moralo izvesti podjetje, so pred časom pokazale, da podjetje s svojimi napravami za izdelavo lesnih sekancev, konkretno mlinom za njihovo izdelavo, čezmerno onesnažuje okolje s prahom. Inšpektorat je zato izdal ureditveno odločbo, s katero mu je naložil, da mora v dveh mesecih izvesti ukrepe, da naprave ne bodo prekomerno onesnaževale okolja. Junija je inšpektorat preveril, ali je Marumi odločbo izpolnil, ob tem pa ugotovil, da se to ni zgodilo, so navedli na inšpektoratu. Zato nadaljujejo s postopkom.
Direktor Marumija Marko Kos je marca pojasnil, da prekomerne izpuste emisij v zrak povzroča eden od treh ventilatorjev mlina za sekance. Zagotovil je, da bodo to uredili z namestitvijo filtra, kar pa se očitno ni zgodilo.
Danes je Kos za STA povedal, da ni več direktor Marumija, zato na vprašanja v zvezi z neizpolnitvijo odločbe inšpektorata ne more odgovarjati. V evidencah Ajpesa je sicer še vedno naveden kot eden od dveh direktorjev Marumija, v sodnem registru pa tudi kot njegov (sicer le) 1,5-odstotni lastnik.
Večinska lastnica Marumija je družba Esplanada, ki je v lasti nekdanjega župana Šentruperta Ruperta Goleta. Ta je poleg Kosa v registru Ajpesa naveden tudi kot eden od dveh direktorjev Marumija. Rupert za izjave za STA danes ni bil dosegljiv. Kot je povedal Kos, naj bi bil na dopustu.
Marumi je z izdelavo lesnih sekancev v kočevski industrijski coni LIK začel poleti 2023, a je proizvodnja kmalu začela motiti okoliške prebivalce. Ti so se združili v civilno iniciativo Borci za Trato in že dlje časa opozarjajo na hrup in prah, ki prihajata iz obrata. V zvezi s tem so podali tudi več prijav na inšpektorat.
Glede hrupa je inšpektorat podjetju februarja lani naložil izvedbo meritev. Te so pokazale, da hrup presega mejne vrednosti v večernem in nočnem času, ne pa tudi v dnevnem. Inšpektorat je zato podjetju odredil, da mora hrup zmanjšati na dovoljeno mejo, kar je tudi naredilo. Neizpolnjena pa ostaja odločba glede izpustov prahu v zrak.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se