Zbor članov in pregled dela KUD Božo Račič


Kulturno umetniško društvo Božo Račič Adlešiči se je zbralo pretekli petek na občnem zboru in gostom ter članom predstavilo rezultate svojega dela v minulem letu in se dogovorilo za aktivnosti v letu 2013.
Društvo ima že dolgoletno tradicijo. Adlešičani smatrajo kot mejnik organiziranega delovanja kulturnega društva leto 1908. Takrat so se Adlešičani skupaj z Predgrajci pod vodstvom Ivana Feliksa Šašlja odpravili na Dunaj, na cesarski dvor, kjer so "vodili Zelenega Jureta" v povorki predstavnikov vseh cesarju podložnih narodov. Poklonili so se cesarju in kralju Francu Jožefu I., saj je bila velika slovesnost pripravljena ob priložnosti 60 letnice njegove vladavine (cesar je dočakal visoko starost 86 let). Formalna ustanovitev društva pa je bila urejena leta 1922 in za to se je takrat potrudil nadučitelj v Adlešiški ljudski šoli gospod Božo Račič-Kume. Zaradi njegovega velikega prispevka k ohranjanju kulture in razvoju Adlešič si je društvo tudi nadelo njegovo ime, še vedno pa neguje dobre odnose in sodelovanje z Kumetovimi otroci in vnuki.
Pa društvo ne živi le na starih lovorikah. Nekaj več kot 50 članov (bilo pa jih je tudi dvakrat toliko) deluje v šestih sekcijah: oktet Prelo, Tamburaška skupina, Veteranska tamburaška skupina, pevska skupina Kresnice-predice, mlajša pevska skupina Kresnice in Folklorna skupina. V nekaterih letih je društvo naredilo po vsej Sloveniji in tudi tujini tudi več kot 100 nastopov, lani več kot 80. Leta 2008 je društvo proslavilo jubilej z nastopom na Poletnem festivalu v dvorcu Schonbrunn (kot druga slovenska skupina v 30 letni zgodovini festivala), nekoč letni rezidenci Habsburžanov.
Po večletnih snemanjih v novomeškem studiu Metulj, prostorih KP Kolpa in cerkvi sv. Nikolaja v Adlešičih je končno izšla zgoščenka - Zvočna podoba današnjih Adlešičev: Adlešička pisanica in sicer kot del zbirke SOZVOČJA. Izbor pesmi je naredila legendarna Jasna Vidakovič, velika poznavalka ljudske glasbe, ki je več let vodila oddajo na Radio Slovenija: "Slovenska zemlja v pesmi in besedi". Producenta zgoščenke sta Janez Dovč in Tončka Jankovič, da pa je delo po letih odrekanja v društvu ugledalo luč sveta so moči združili: Glasbena zadruga Celinka, Zavod Godibodi, KED Folk Slovenija, KUD Božo Račič in Javni zavod Krajinski park Kolpa. Projekt sta podprla tudi Občina Črnomelj in JSKD. Letos bo sekcija društva - moški oktet Prelo praznoval 10 obletnico delovanja.
A to še ni vse. V naslednjem mesecu bosta predstavljeni še dve zgoščenki in monografija Adlešička pisanica. O tem pa več takrat.
Društvo pa ni aktivno le na kulturnem področju. V okviru projekta LEADER, "Eko-etno doživetja ob Kolpi", ki ga vodi KP Kolpa, bodo s prostovoljnim delom pri postavitvi apnenice in vuglenke ter ureditvi okolja prispevali dobrih 6.000 €. Nobeden od partnerjev ne premore veliko sredstev, a v slogi lahko vsi skupaj naredimo veliko. Za velik uspeh društva so zaslužni vsi člani, največja zahvala za delo pa gre najbolj prizadevnima: predsednici Majdi Veselič in tajnici Tončki Jankovič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se