Tudi Slovenija v akciji Posodi svojo nogo

##IMAGE-3424738##
Današnji dan, 4. april, je Generalna skupščina ZN decembra 2005 razglasila za mednarodni dan osveščenosti in pomoči v boju proti protipehotnim minam. Ta problem je marsikje še vedno prisoten in vsako leto terja več tisoč žrtev. Še več jih ima dolgotrajne posledice ali žaluje zaradi izgube ljubljene osebe. Velik delež smrtnih žrtev in poškodovanih je med civilnim prebivalstvom, tudi ženskami in otroci. Dan je posvečen ozaveščenosti o zemeljskih minah in o napredku v procesu njihovega uničenja.
Za pomoč žrtvam min si aktivno prizadeva tudi Slovenija, ki se je letos priključila mednarodni kampanji "Posodi svojo nogo". Kot pravi direktor ITF Ustanove za krepitev človekove varnosti Dorijan Maršič, je problem protipehotnih min danes prisoten v več kot 70 državah po svetu, vsako leto pa terja štiri tisoč novih žrtev. Po njegovih besedah je to velik problem tako za posameznika kot skupnost v celoti, ker gre za trajno pohabljanje žrtev in dolgotrajno pohabljanje posameznih območij in držav.
Seznanjanju javnosti o nevarnosti protipehotnih min in boju za njihovo prepoved je namenjena tudi mednarodna kampanja za prepoved protipehotnih min, poimenovana Posodi svojo nogo, ki se izvaja v 138 državah sveta. Kampanji se je v sodelovanju s Fakulteto za humanistične študije Univerze na Primorskem z akcijo "Posodi svojo nogo - Zavihaj hlačnico za prepoved uporabe min" pridružil tudi ITF in pripravil vrsto dogodkov. Posebno pozornost so namenili pomoči 26-letnemu jadralnemu padalcu Simonu Vogrincu, ki je lani izgubil obe nogi, ko je ob pristanku na pobočju Jahorine v BiH stopil na mino.
Za popolno prepoved min
Vrhunec akcije bo danes, na mednarodni dan osveščanja o nevarnosti min, ko naj bi vsi, ki podpirajo boj proti minam, zavihali hlačnico in s tem izrazili simbolično podporo vsem žrtvam, ki so zaradi min izgubile del svojega življenja. To bo tudi sporočilo današnjega zaključnega dogodka v koprski Taverni. Mednarodni dan osveščanja o nevarnosti min bo obeležilo tudi stalno predstavništvo Slovenije pri zvezi Nato na sedežu zavezništva v Bruslju, in sicer s posebno razstavo, na kateri bodo predstavili dejavnosti ITF ter razstavili protipehotne in protitankovske mine.
V ZN si prizadevajo za popolno prepoved protipehotnih min, saj bi po njihovem mnenju le na ta način lahko dokončno preprečili tragedije, ki jih vsako leto povzročajo ta eksplozivna sredstva. Prav zato je bila v kanadski Ottawi sklenjena posebna pogodba, ki v celoti prepoveduje uporabo in izdelavo teh min, doslej pa se je pogodbi zavezalo 159 držav, tudi Slovenija. Kljub mednarodnim prizadevanjem za ublažitev posledic uporabe protipehotnih min v svetu se približno 65 držav še vedno spopada s temi in drugimi neeksplodiranimi eksplozivnimi sredstvi.
Našel neeksplodirano ubojno sredstvo
A nevarna orožja se še vedno najdejo tudi na naših tleh. Za konec vest, da je včeraj dopoldne krajan v gozdu pri kraju Bistrica v občini Črnomelj našel neeksplodirano ubojno sredstvo. Pripadnika Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi sredstvi sta odstranila in varno uskladiščila topovsko granato kalibra 100 mm, ostanek druge svetovne vojne.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se